• Aktualności
  • Co to jest wentylacja mechaniczna i w jaki sposób działa?

Co to jest wentylacja mechaniczna i w jaki sposób działa?

 

Co to jest wentylacja mechaniczna i w jaki sposób działa?

Każdy budynek powinien być wyposażony w odpowiednią wentylację. Nie tylko poprawia ona komfort przebywania w pomieszczeniach, stanowi również element systemu oddymiania, co istotnie wpływa na bezpieczeństwo. Obecnie coraz popularniejsza staje się wentylacja mechaniczna. Sposób działania tej instalacji, jej zalety i różnice względem wentylacji naturalnej opisujemy w dzisiejszym artykule.

Co to jest wentylacja mechaniczna?

Tradycyjnie w domach w Polsce montuje się wentylację naturalną (czy grawitacyjną). Wymiana powietrza zachodzi tutaj dzięki naturalnej sile wyporu. Kiedy temperatura wewnątrz jest wyższa niż na zewnątrz, dom za sprawą różnicy ciśnień pozbywa się gorącego powietrza na rzecz chłodniejszego. Wentylacja naturalna to wyjątkowo tani w montażu oraz eksploatacji sposób na poprawę temperatury w domu. Ponadto system posiada prostą budowę – nie jest podłączony do prądu, nie ma też urządzeń czy mechanizmów narażonych na usterki.

Obecnie jednak coraz częściej wykorzystuje się wentylację mechaniczną, zwaną także wymuszoną. Osobom, które nie wiedzą, co to jest wentylacja mechaniczna, podpowiemy, że wykorzystuje się w niej wentylatory. W zależności od potrzeb domowników można zainstalować jeden lub kilka z nich. W wentylacji mechanicznej zasilane elektrycznie wentylatory wymuszają obieg powietrza.

Rodzaje wentylacji mechanicznej – sposób działania

Wyróżniamy kilka rodzajów wentylacji mechanicznej i każdy z nich nieco różni się sposobem działania, które opisujemy poniżej.

Wentylacja mechaniczna wywiewna

Jak nazwa wskazuje, wywiewna wentylacja mechaniczna ma za zadanie usuwać powietrze z budynku, co wywołuje ciąg i zasysa chłodne powietrze z zewnątrz. Oprócz wentylatora w systemie wentylacji mechanicznej znajdują się również kratki montowane najczęściej w kuchniach i łazienkach, a w przypadku obiektów przemysłowych – przy stropie. Specjalne nawiewniki, które dostarczają świeże powietrze z zewnątrz, umieszczone są przy ścianach i oknach. Wentylator wypycha gorące powietrze z budynku, wywołując ciąg oraz wymuszając pracę nawiewników, dmących świeży strumień do środka.

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna

W przeciwieństwie do nawiewnej wentylacji mechanicznej ten rodzaj jest dość złożony, umożliwia bowiem precyzyjną kontrolę nad dostarczanym i wydmuchiwanym powietrzem. Wszystkie zastosowane mechanizmy są podłączone do centrali wentylacyjnej, przez którą przepływają strumienie powietrza do i z budynku. Najczęściej ten rodzaj systemów wentylacji mechanicznej wykorzystuje się w dużych obiektach, jak hale przemysłowe, fabryczne, a także kina, teatry czy centra handlowe.

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperatorem

Rekuperacja to proces odzyskiwania ciepła z zanieczyszczonego powietrza, obecnie uważany za najbardziej opłacalny. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem wymienia zużyte powietrze na filtrowane, świeże powietrze z zewnątrz. Ten mechanizm minimalizuje straty energetyczne, stanowi więc inwestycję, która zwraca się na kosztach ogrzewania budynku. Przez rekuperator przepływają dwa strumienie powietrza: zużyte (ogrzane) i świeże. Powietrze z zewnątrz pobiera ciepło ze strumienia zużytego bez możliwości mieszania czy zanieczyszczenia. Dzięki odpowiednim filtrom uzyskiwane powietrze pozbawione jest alergenów, smogu, kurzu, pleśni i grzybów, bakterii czy wirusów.

Zalety wentylacji mechanicznej

Tak jak każdy inny system, wentylacja mechaniczna ma swoje zalety i wady. Jako najważniejszy plus korzystania z niej trzeba wymienić kontrolę nad wymianą powietrza niezależnie od różnicy temperatur. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, mechaniczna nie wymaga otwierania okien i nie powstają w ten sposób przeciągi. Odpowiednia eksploatacja oraz regularne czyszczenie redukują ryzyko wystąpienia pleśni, namnażania grzybów, a także rozprzestrzeniania się bakterii i wirusów.

Wentylacja mechaniczna wyciągowa powinna być zainstalowana blisko niektórych stref, na przykład przy stanowisku spawalniczym, szlifierskim czy lakierniczym. Wtedy gazy i pyły zostają szybko usunięte na zewnątrz obiektu.

Chociaż niektórzy użytkownicy skarżą się na hałas działających wentylatorów, zazwyczaj wynika to z przygotowania nieprawidłowego planu przed instalacją systemu. Nasze wentylatory można umieścić z dala od miejsc, których przebywają często ludzie, a także zadbać o odpowiednią izolację. System można zamontować również na użytkowanych budynkach, a wówczas hałas zostanie znacznie zminimalizowany, podobnie jak koszty ogrzewania. Energooszczędność prezentowanych rozwiązań nie tylko redukuje koszty ogrzewania hal produkcyjnych, ale jest również troską o środowisko naturalne. Wentylacja mechaniczna wyciągowa jest więc inwestycją, która szybko się zwraca.

Wentylacja mechaniczna w budynkach przemysłowych

Jednym z wymogów niezbędnych do dopuszczenia obiektów przemysłowych do użytku jest dopasowana instalacja wentylacyjna. Takie urządzenia muszą być bezawaryjne, a do tego przystosowane do pracy w trudnych warunkach. Warto także, aby umożliwiały zdalne sterowanie, na przykład przez sterownik mikroklimatu. Zaprogramowanie sposobu i intensywności wymiany powietrza gwarantuje optymalną pracę wentylatora. Dobrze dobrany system wentylacji mechanicznej ma za zadanie poprawić jakość powietrza w budynkach, należy zatem przemyśleć taką inwestycję.

Firma HITEXA oferuje wysokiej jakości wentylatory przystosowane do rozwiązań przemysłowych. Tłoczą one powietrze przy małym ciśnieniu i nie generują dużego hałasu. Specjalna zabudowa zapobiega wnikaniu światła słonecznego do pomieszczeń. Nasze produkty szczególnie są polecane do obiektów inwentarskich i ogrodniczych, a także do warsztatów czy fabryk. Doskonale uzupełniają system klimatyzacji ewaporacyjnej z wykorzystaniem naszych paneli celulozowych. Wówczas powietrze jest nie tylko świeże, ale również chłodne i orzeźwiające.

FAQ

  1. Co to jest wentylacja mechaniczna i w jaki sposób działa?

Wentylatory są głównym elementem systemu wentylacji mechanicznej. Sposób działania polega na wymuszeniu obiegu powietrza przez pracę wentylatorów. Powszechnie stosuje się trzy rodzaje tego systemu: wentylację nawiewną (która przypomina nieco grawitacyjną), nawiewno-wywiewną oraz najnowocześniejszą wentylację z rekuperacją.

  1. Jakie są zalety wentylacji mechanicznej?

Wentylacja mechaniczna umożliwia wysoki stopień kontroli nad wymianą powietrza niezależnie od temperatury wewnątrz budynku i na zewnątrz. Nie wymaga otwierania okien, a dodatkowo minimalizuje ryzyko powstawania pleśni czy rozprzestrzeniania się wirusów i bakterii. Dużą zaletą jest także redukcja kosztów ogrzewania, zwłaszcza przy wentylacji z rekuperatorem.

  1. Czy wentylacja mechaniczna wyciągowa może być stosowana w obiektach przemysłowych?

Tak! Oferowane przez naszą firmę wentylatory dostarczają świeże, orzeźwiające powietrze do budynków przemysłowych. Wentylatory są wydajne, energooszczędne i, dzięki prostej budowie, bezawaryjne. Można je również zastosować w budynkach inwentarskich, a także ogrodniczych czy szklarniach w połączeniu z systemem chłodzenia tzw. pad coolingu wyposażonego w klasyczne panele celulozowe lub zaciemniające. Nasze wentylatory wyciągowe są idealnym uzupełnieniem systemu chłodzenia opartego na klimatyzatorach ewaporacyjnych, ponieważ usuwają z pomieszczenia uzysk ciepła i wilgoci dzięki czemu minimalizujemy ryzyko nadmiernego wzrostu wilgotności.

wróć