Ile prądu pobiera klimatyzacja?

Wiele osób zastanawia się, ile prądu pobiera klimatyzacja, błędnie zakładając, że koszty chłodzenia wiążą się z wysokimi miesięcznymi wydatkami. Tak naprawdę nowoczesne urządzenia przenośne i stacjonarne cechują się wysoką wydajnością oraz niskim zużyciem energii elektrycznej – i to również w trybie ogrzewania. Zatem jaki pobór prądu ma klimatyzacja i czy w realnym stopniu podwyższa comiesięczne rachunki.

Co to jest klimatyzacja?

System klimatyzacji ma do wykonania z pozoru dość prostą pracę – zmniejszyć temperaturę danego pomieszczenia i obniżyć wilgotność powietrza. To jednak bardzo duże uproszczenie. Nowoczesne systemy klimatyzacji poprawiają komfort życia codziennego i wpływają na samopoczucie domowników, jeśli instalacja znajduje się w budynku mieszkalnym, bądź pracowników, gdy jest zlokalizowana się w obiekcie firmowym.

Warto wiedzieć, że zbyt wysoka temperatura panująca w wybranym pomieszczeniu prowadzi do wielu nieprzyjemnych następstw, takich jak uczucie chronicznego zmęczenia, senności czy braku koncentracji, która ma szczególnie duże znaczenie dla kierowców zawodowych czy operatorów ciężkich maszyn przemysłowych.

Współczesne klimatyzatory nie mają jednak nic wspólnego z urządzeniami znanymi nam z dawnych lat. Pierwsze prototypy pobierały podczas pracy ogromną ilość prądu, a także cechowały się bardzo wysoką awaryjnością, marginalną efektywnością i zastosowaniem niebezpiecznego czynnika chłodniczego. Teraz jest zupełnie odwrotnie. Producenci, aby ograniczyć zużycie prądu przez klimatyzator ścienny czy przenośny, wykorzystują wysokowydajne silniki, szczelne obudowy oraz materiały, które w zasadzie uniemożliwiają powstanie poważnych usterek. Dzięki wszystkim współpracującym ze sobą komponentom pobierana przez nowoczesne urządzenia niezbędna energia elektryczna potrzebna do sprężania czynnika chłodniczego jest w pełni wykorzystywana.

Z czego składają się systemy klimatyzacji?

Obecnie produkowane systemy klimatyzacji dostosowane do wielkości powierzchni pomieszczenia składają się z kilku podstawowych elementów i części mechanicznych. Konstrukcja może się jednak różnić w zależności od budowy, przeznaczenia i funkcjonalności urządzenia. Inne podzespoły znajdziemy w klimatyzatorach wentylacyjno-chłodzących, a inne w wentylacyjno-chłodząco-grzewczych.

Głównym elementem jest przede wszystkim zespół chłodniczy, na który składa się sprężarka, parownik, skraplacz oraz nagrzewnica, jeśli nasza klimatyzacja ma funkcję ogrzewania pomieszczeń. Parownik to element, który odbiera ciepło z ogrzanego powietrza, skraplacz jest wymiennikiem ciepła, a zawór rozprężny – zmniejsza ciśnienie czynnika. Cały proces obniżania temperatury przebiega wieloetapowo i kończy się powiewem chłodnego, rześkiego powietrza z jednostki wewnętrznej.

Rodzaje klimatyzacji domowych i firmowych

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów klimatyzatorów, różniących się konstrukcją, sposobem realizacji pracy i stopniem skomplikowania instalacji. Każde urządzenie produkowane obecnie charakteryzuje się niewysokim zużyciem energii, a na niższych kosztach chłodzenia nie cierpi moc chłodnicza. Warto poznać wersje poszczególnych urządzeń wraz z ich zaletami i wadami.

Klimatyzacja monoblock

Zanim odpowiemy na pytanie, ile klimatyzacja pobiera prądu, należy poznać zasady działania wszystkich wariantów obecnych aktualnie na rynku. Jednym z najpopularniejszych jest klimatyzator typu monoblock, który składa się wyłącznie z jednej jednostki. W urządzeniu znajdują się wszystkie podzespoły niezbędne w procesie obniżania temperatury we wnętrzu pomieszczeń, w tym parownik, sprężarka, skraplacz oraz pozostałe elementy mechaniczne i sterownicze. W tym przypadku wadą jest sposób odprowadzenia ogrzanego powietrza na zewnątrz – aby urządzenie mogło skutecznie schłodzić pomieszczenie, musi pozbyć się całego ciepła. Niezbędne okażą się specjalne przewody lub przyłącze do istniejącej wentylacji.

Klimatyzacja split

Klimatyzacja typu split ma zupełnie inną budowę i mimo identycznego sposobu działania, ma także inne zastosowania. Przede wszystkim instalacja tego rodzaju opiera się na dwóch oddzielnych jednostkach. Wewnętrzna jest umieszczona w środku pomieszczenia i służy do pobierania ciepła oraz oddawania chłodu. Z kolei jednostka zewnętrzna odprowadza ciepło z ogrzanego powietrza bezpośrednio do atmosfery. Urządzenia te łączy się za pomocą linii chłodniczej. Podstawową i niekwestionowaną zaletą klimatyzacji typu split jest wysoka efektywność i możliwość stworzenia atrakcyjnej aranżacji w każdym pomieszczeniu.

Klimatyzacja multi-split różni się od powyższej tylko jednym, lecz bardzo istotnym faktem – do jednego urządzenia zewnętrznego można podłączyć kilka pojedynczych jednostek wewnętrznych.

Wpływ klimatyzacji na komfort życia domowników i pracowników

Nowoczesne klimatyzatory przy relatywnie niskim zużyciu prądu zapewniają wysoki poziom komfortu domownikom. W prywatnych domach są instalowane przede wszystkim w pomieszczeniach, w których na co dzień przebywa się najczęściej, np. w salonie, jadalni lub sypialni. Niektórzy montują jednostkę wewnętrzną także w zamkniętych kuchniach, gdzie ze względu na gotowanie i smażenie panuje z reguły najwyższa temperatura.

Systemy klimatyzacji przez coraz niższy pobór energii są także spotykane w obiektach firmowych. Sprawdzą się znakomicie nie tylko w biurowcach, gdzie służą do chłodzenia pojedynczych pomieszczeń, lecz także w zakładach produkcyjnych oraz wytwórczych podczas pracy przy materiałach wrażliwych na zbyt wysoką temperaturę. Najmocniejsze modele działają w zasadzie z tak dużą wydajnością, że można je sklasyfikować jako urządzenia chłodnicze i mroźnicze. W praktyce zużycie energii jest na tyle niskie, że z łatwością zrekompensuje wszelkie straty wynikające np. z mniejszej wydajności pracowników.

Moc chłodnicza – najważniejszy parametr klimatyzatora

Zakup klimatyzatora to wymagająca, trudna i skomplikowana czynność, którą warto zlecić profesjonalistom. Specjaliści z branży chłodniczej są w stanie określić każdy parametr urządzenia i dopasować go do charakterystyki danego pomieszczenia. Część podaje także praktyczne przykłady – bez nich zakup systemu klimatyzacji to loteria.

Najważniejsza jest z pewnością moc chłodnicza. Ten kluczowy parametr jest absolutną podstawą, której nie można pominąć podczas projektowania systemu. Moc chłodnicza odpowiada za zdolność urządzenia do obniżenia temperatury i z reguły wynosi od 1 do 15 kW w przypadku klimatyzatorów konsumenckich do nawet kilkudziesięciu w modelach przemysłowych. Warto dopasować tę wartość do kubatury pomieszczenia.

Zbyt słabe urządzenie będzie działało nieefektywnie i pod nadmiernym obciążeniem, a zbyt mocne podniesie koszty eksploatacji maszyny, w tym także jej zużycie energii. Za optymalną wartość przyjmuje się około 50W mocy na każdy 1 m3 chłodzonej powierzchni. Dla przykładu urządzenie o mocy chłodniczej 3,5 kW będzie odpowiednie do schłodzenia około 70 m3 (nie mylić z m2), czyli pomieszczenia o powierzchni około 23 m2 i wysokości 3 m. Istotna jest także moc grzewcza urządzenia, jak i wiele innych parametrów użytkowych.

Od czego zależy zużycie energii przez klimatyzatory?

Na samym wstępie warto obalić pewien mit powielany przez osoby, które nie znają specyfiki pracy tych urządzeń. Otóż część z nich błędnie zakłada, że realna cena użytkowania instalacji równa się mocy pobieranej z sieci elektrycznej, pomnożonej przez ilość godzin pracy. To duży błąd i zarazem spore uproszczenie. Otóż tak naprawdę istotna jest realna moc chłodnicza, która jest około 3-krotnie niższa niż wartość prądu pobranego z gniazdka. To jednak dalej nie wszystko – w codziennej eksploatacji przecież rzadko wykorzystujemy pełnię ich możliwości, a współczesne klimatyzatory mają niski pobór energii.

Nowoczesne urządzenia pracują pełnią swoich możliwości tylko czasami i okazjonalnie schładzają pomieszczenie, wykorzystując 100% mocy. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wielu innowacyjnych systemów i czujników analizujących tryb pracy. W efekcie mogą skutecznie chłodzić dane pomieszczenie przy minimalnej mocy chłodniczej urządzenia. Na bieżąco monitorują temperaturę panującą w danym miejscu i dostosowują swoje parametry w czasie rzeczywistym.

Klimatyzator – pobór prądu w przeciągu miesiąca

W dokumentacji urządzenia zawsze znajduje się deklaracja z realną mocą i zużyciem energii przez jednostkę – na jej podstawie możesz przygotować wstępny kosztorys i ocenić zasadność instalacji.

Średnio w standardowym trybie użytkowania przy niewielkiej mocy urządzenia w ciągu dnia zużywamy na schłodzenie jednego pomieszczenia około 0,5 - 1 kW energii elektrycznej. Tak szeroki zakres jest spowodowany np. izolacją termiczną, nasłonecznieniem domu czy dodatkowymi źródłami ciepła w pomieszczeniu. Koszt 1 kWh w przypadku dużych polskich miast waha się od 50 gr do 90 gr. Co to oznacza? Że urządzenia, które rzadko pracują z pełną mocą chłodniczą mogą schłodzić cały dom lub wybrane pomieszczenia w okresie letnim w cenie znacznie niższej, niż można było zakładać.

Klimatyzacja – pobór prądu na podstawie przykładowego urządzenia

Zużycie energii w modelu o mocy 3,5 kW realnie wynosi ok. 1,1 kW, jednak wyłącznie w sytuacji, gdy jest niezbędny maksymalny pobór prądu. W ciągu dnia powinnyśmy zużyć nie więcej niż 1 kWh w przypadku przykładowego klimatyzatora. Znając średnie zużycie energii możemy oszacować, że koszt miesięcznego chłodzenia nie powinien przekroczyć 30 złotych. Oczywiście istotna jest moc urządzenia, kubatura pomieszczeń, a także cena 1 kWh w posiadanej taryfie.

FAQ:

  • Ile prądu pobiera klimatyzacja?

Jaki pobór prądu ma klimatyzacja? Cena za chłodzenie klimatyzacją nie powinna przekroczyć 50 złotych w zakresie miesięcznym przy średniej klasy urządzeniu.

  • Od czego zależy pobór prądu – klimatyzacja i jej koszty.

Pobór prądu klimatyzatora jest zależny np. od mocy chłodniczej, izolacji termicznej pomieszczenia, dodatkowych urządzeń generujących ciepło czy stopniem zaawansowania technicznego jednostki.

  • Jak obniżyć pobór prądu – klimatyzator przenośny i sposoby na obniżenie kosztów eksploatacji urządzenia.

Zasłaniaj rolety, staraj się wyłączać telewizor i komputer gdy ich nie używasz, przeprowadzaj regularne przeglądy i szacunkowe obliczenia dotyczące przykładowego urządzenia.

wróć