ile prądu zużywa nagrzewnica elektryczna

Zużycie prądu przez urządzenia grzewcze jest niezwykle kosztowne, szczególnie w przypadku dużych i przestronnych obiektów, które wymagają najwyższej wydajności grzewczej. Wiąże się z nią niestety także wysoki koszt eksploatacji, który może znacznie wpłynąć na ostateczną cenę danego produktu. Dowiedz się już dziś, ile prądu zużywa nagrzewnica elektryczna i czy da się obniżyć zużycie i zmniejszyć koszt eksploatacji.

Nagrzewnica elektryczna – co to jest?

Ogrzewanie hal, magazynów, pomieszczeń, w których odbywają się prace budowlano-remontowe, czy też garaży i stadionów, wymaga zużycia dużej ilości energii elektrycznej, która powinna jak najefektywniej zamienić się w ciepło. Moc grzewcza powinna zostać idealnie dopasowana do kubatury danego pomieszczenia, w tym jego wysokości, lecz także do strat cieplnych, wynikających np. z zastosowania niewystarczającej ilości izolacji budynku. Na rynku znajdziemy nagrzewnice gazowe oraz elektryczne.

Nagrzewnice powietrza elektryczne mają tę przewagę nad wszelkimi pozostałymi, że ich eksploatacja jest w zasadzie bezproblemowa i sprowadza się jedynie do jej uruchomienia. Cechują się błyskawicznym rozgrzewaniem i minimalną bezwładnością cieplną, szerokim zastosowaniem w praktycznie każdej branży – od budownictwa, po rolnictwo – jak i czystością, gdyż rezultatem podgrzewania powietrza jest wyłącznie wyższa temperatura. Oznacza to, że eksploatując energię elektryczną, przedsiębiorca lub rolnik nie generuje spalin, które należy odprowadzić poza miejsce przebywania ludzi, zwierząt i plonów. To dodatkowe koszty i problemy natury logistycznej, związanej np. z dostawami paliwa ciekłego.

Czy nagrzewnica elektryczna nadmuchowa to dobry wybór?

Zdecydowanie tak! Nagrzewnica nadmuchowa elektryczna dzięki szybkości jej działania i dużej szybkości przepływu powietrza oraz braku konieczności instalacji przyłączy (wystarczy sam przewód do gniazdka 230 V lub 400 V) może być użytkowana w zasadzie od razu po jej zakupie. Ponadto można zmieniać jej lokalizację w obrębie danego budynku i swobodnie wpływać na rozkład temperatury w wybranych pomieszczeniach.

Sprawdź naszą ofertę nagrzewnic powietrza!

Ile prądu zużywa nagrzewnica elektryczna?

Podstawowym czynnikiem, mającym bezpośredni wpływ na to, ile prądu zużywa nagrzewnica elektryczna, jest oczywiście moc urządzenia wyrażana w kilowatogodzinach. Jedna kilowatogodzina – kWh – wskazuje nam, ile prądu pobierze urządzenie w trakcie pracy z pełnym możliwym obciążeniem, czyli zazwyczaj ustawiona na maksymalną wydajność. To dość rzadkie warunki pracy, jednak pomogą w ocenie tego, jak na zużycie energii wpłynie nagrzewnica.

Promienniki elektryczne pobierające około 3,3 kWh, przy pracy ciągłej pełną mocą pobiorą 3,3 kW energii z sieci w trakcie jednej godziny. Jedna kilowatogodzina to koszt rzędu 1,00 zł (różni się w zależności od taryfy i dystrybutora energii elektrycznej na dany region). Co to oznacza? Że opisywane urządzenie pobierające w trakcie pracy 3,3 kW na godzinę, wygeneruje około 3,30 zł kosztów bieżących.

Niestety, to kwestia nie do uniknięcia, gdyż nagrzewnice elektryczne, aby podnieść temperaturę powietrza w danym pomieszczeniu, muszą zużywać energię elektryczną. Im wyższy pobór prądu, tym większe możliwości urządzenia oraz odwrotnie – wraz z mniejszym poborem prądu spadają także możliwości danej nagrzewnicy.

Nagrzewnice elektryczne o mocy do 3,3 kW można podłączać do sieci 230 V, zatem do zwykłego gniazdka z bolcem uziemiającym. Powyżej tej mocy niezbędne okaże się podłączenie do sieci 3-fazowej. Wtedy jednak zyskujemy znacznie większe możliwości i wyższą wydajność, niezbędną np. do ogrzewania największych hal i zakładów produkcyjnych.

Nagrzewnica elektryczna – pobór prądu da się zmniejszyć

W każdym nieogrzewanym w żaden inny sposób pomieszczeniu warto, aby znalazła się nagrzewnica elektryczna. Pobór prądu może jednak wywoływać u niektórych przedsiębiorców dość uzasadnione obawy, gdyż może w skrajnych przypadkach podwyższyć koszty utrzymania danego obiektu nawet kilkakrotnie.

  • Panele fotowoltaiczne – dzięki panelom PV można obniżyć koszt ogrzewania tak naprawdę dosłownie do zera. Oczywiście wyłącznie w przypadku, gdy ogniwa będą w stanie pokryć całe zapotrzebowanie danej nagrzewnicy elektrycznej. Co jednak w nocy? Wtedy instalacja fotowoltaiczna nie generuje energii elektrycznej, przez co koszt zasilenia nagrzewnic ląduje po stronie przedsiębiorcy. To jednak również da się zmienić. Wystarczy zainwestować w magazyn energii elektrycznej.
  • Prawidłowe ustawienia – podwyższenie temperatury „za wszelką cenę” rzadko przynosi dobre rezultaty. Należy prawidłowo ustawić urządzenie, wyregulować przepływ powietrza. Każde urządzenie ma także pewien zakres regulacji siły grzania, dzięki któremu można podwyższyć temperaturę do dobrego poziomu, lecz jej nie przekraczać.
  • Dobra sprawność – realna wydajność nagrzewnicy elektrycznej, czyli stosunek pobranego prądu do funkcji grzewczej, powinna być jak najwyższa po to, aby do uzyskania optymalnej temperatury zużyć jak najmniej prądu. Niestety energia elektryczna jest bardzo kosztowna, a jej eksploatacja może odbić się na finansach rolnika czy firmy remontowo-budowlanej.

Nagrzewnica elektryczna – zużycie prądu ponad miarę

Nagrzewnice mają kilka poziomów pracy, wiele wariantów mocy oraz wydajności, dlatego ważne jest, aby wybrać wariant odpowiedni do swoich potrzeb. W niektórych miejscach sprawdzi się urządzenie podstawowe o mocy 3,3 kW, podczas gdy w innych – nawet 15 kW, które okaże się odpowiednie do ogrzewania pomieszczeń o powierzchni nawet 150 m2 o standardowej wysokości 2,7 m.

FAQ:

1. Nagrzewnica elektryczna – ile pobiera prądu w trakcie pracy?

Nagrzewnice elektryczne pobierają tyle prądu, ile wynosi ich moc grzewcza (kW). Dla przykładu urządzenie o mocy 2,0 kW pobierze przy pracy ciągłej i maksymalnym obciążeniu do 2,0 kWh energii elektrycznej. Nie jest to wartość stała – można ją obniżyć za pomocą regulacji temperatury na termostacie lub pokrętłem z kilkoma poziomami mocy.

2. Czy da się zmniejszyć pobór prądu przez nagrzewnicę?

Zdecydowanie tak. Nagrzewnica podczas pracy zużywa prąd, warto zatem zastosować instalację fotowoltaiczną o mocy równej nagrzewnicy. W ten sposób koszt jej działania za dnia obniży się do zera. Nocą również, ale tylko w przypadku, gdy zainwestujesz w odpowiednio pojemny magazyn energii.

3. Do czego służy i jak działa nagrzewnica elektryczna?

Nagrzewnice elektryczne są przeznaczone do ogrzewania pomieszczeń w sposób stały i ciągły lub tymczasowy i cykliczny. Do pracy wykorzystują prąd i można je podłączyć (do mocy 3,3 kW) do sieci energetycznej 230 V za pomocą gniazdka, lub (w przypadku urządzeń o wielokrotnie wyższej mocy grzewczej) do sieci 400 V.

wróć