Jak często serwisować klimatyzację?

Każdy klimatyzator, a w szczególności przemysłowy wymaga regularnego czyszczenia oraz konserwacji, aby poprawnie działać. Dlaczego jeszcze warto dokonywać przeglądu klimatyzacji? Jak często trzeba go przeprowadzać? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Dlaczego serwis klimatyzacji jest konieczny?

Wiele urządzeń, których człowiek używa codziennie, wymaga regularnych przeglądów. Nie inaczej jest w przypadku przemysłowej klimatyzacji ewaporacyjnej. Ocenę poprawności działania systemu trzeba przeprowadzać przede wszystkim ze względu na fakt, że zanieczyszczona klimatyzacja negatywnie wpływa na zdrowie przebywających w pomieszczeniach osób. Zanieczyszczone filtry powietrza to doskonałe miejsce na rozwój drobnoustrojów, które są wdmuchiwane ze sprzętu prosto do pomieszczeń. Czysta klimatyzacja wyłapuje zanieczyszczenia i zapobiega ich dalszej emisji.

Nagromadzenie zanieczyszczeń może również zagrażać pracy samego klimatyzatora. Nieczyszczone urządzenia pracują ze znacznie mniejszą wydajnością, wzrasta natomiast ryzyko przegrzania silnika i wystąpienia usterek mechanicznych. Przegląd klimatyzacji przemysłowej sprawia, że sprzęt pracuje poprawnie, cicho, oraz nie wydziela nieprzyjemnych zapachów. System chłodzenia w pomieszczeniach przemysłowych to spory wydatek, warto więc dokonać wszelkich starań, aby służył użytkownikom jak najdłużej.

Przegląd klimatyzacji – jak często go przeprowadzać?

Specjaliści, a także karty gwarancyjne urządzeń najczęściej zalecają, aby przegląd klimatyzacji przeprowadzać co pół roku: przed rozpoczęciem chłodzenia, czyli na wiosnę oraz po sezonie chłodzenia, czyli jesienią.

Dotyczy to skrupulatnego sprawdzenia działania sprzętu, a także dokładnego oczyszczenia filtrów i przewodów. Serwis klimatyzacji ewaporacyjnej jest równie ważny, co poprawna eksploatacja na co dzień. Warto raz w miesiacu sprawdzić stan zabrudzenia paneli celulozowych oraz zbiornika wody, a ponadto na bieżąco monitorować pracę urządzeń, aby jak najszybciej wykrywać nieprawidłowości i w razie problemów wezwać autoryzowany serwis.

Przebieg przeglądu klimatyzacji 

Serwis klimatyzacji ewaporacyjnej zależy zarówno od rodzaju urządzeń, jak i ich przeznaczenia. Osoby bez odpowiedniej wiedzy nie mogą poprawnie ocenić zużycia części, trzeba zaufać więc doświadczonym technikom. Nieumiejętnie przeprowadzony serwis klimatyzacji przemysłowej prowadzi często do zaburzeń funkcjonowania sprzętu, a nawet trwałych usterek, zwłaszcza podczas oczyszczania instalacji w środku.

Odgrzybianie klimatyzacji

Najważniejszym elementem przeglądu klimatyzacji w budynkach jest odgrzybianie, czyli oczyszczanie i dezynfekcja całego urządzenia przy pomocy specjalnych środków, które nie zaszkodzą użytkownikom pomieszczenia po ponownym uruchomieniu sprzętu. Panele celulozowe trzeba oczyścić z zanieczyszczeń mechanicznie, a następnie zdezynfekować, natomiast zużyte lub zniszczone – wymienić. Serwisant usuwa także zalegające zanieczyszczenia z przewodów w instalacji, a na koniec oczyszcza także obudowę.

Samodzielny serwis klimatyzacji wyparnej – bezpieczne oczyszczanie

Chociaż na ogół do tego zadania warto zatrudnić fachowców, to w okresach pomiędzy specjalistycznymi przeglądami klimatyzacji należy samodzielnie dbać o prawidłową pracę systemu. Mycie zbiornika wody, pompy oraz aworu spustowego oraz mycie paneli i filtrów to jeden z przykładów działań usprawniających pracę instalacji chłodzącej. 

Jeśli z klimatyzacji wydobywa się nieprzyjemny zapach, domowe zabiegi są zazwyczaj nieskuteczne. Wówczas jak najszybciej trzeba zlecić proces oczyszczania profesjonalnej firmie, która całkowicie usunie nagromadzone drobnoustroje. Przegląd klimatyzacji przemysłowej również znacznie lepiej powierzyć doświadczonym specjalistom. Sprawnie ocenią oni zużycie poszczególnych części, a dodatkowo dadzą także przydatne rady dotyczące codziennej eksploatacji urządzeń chłodzących.

FAQ

Dlaczego serwis klimatyzacji jest konieczny?

Podczas serwisu klimatyzacja jest dogłębnie czyszczona, aby zapobiec rozwojowi grzybów i pleśni oraz ich emisji do powietrza w pomieszczeniu. Zablokowane filtry uniemożliwiają prawidłowe usuwanie zanieczyszczeń, dlatego są one wydalane wraz z wydmuchiwanym zimnym powietrzem, co negatywnie wpływa na zdrowie użytkowników. Wówczas zmniejsza się także wydajność klimatyzatora, a wzrasta ryzyko awarii. Klimatyzacja to duży wydatek, warto więc o nią zadbać.

Jak często przeprowadzać przegląd klimatyzacji?

Serwis klimatyzacji przemysłowej należy przeprowadzać co pół roku. Oprócz wymaganych przez producenta przeglądów warto na bieżąco obserwować pracę urządzeń i co miesiąc delikatnie oczyszczać filtry powietrza. Dzięki temu liczba niespodziewanych usterek zmaleje, a użytkownicy nie będą narażeni na zanieczyszczenia pochodzące ze źle przefiltrowanego powietrza.

Na czym polega serwis klimatyzacji przemysłowej?

Najpierw technik dokładnie oczyszcza instalację z zalegających zanieczyszczeń, a następnie odgrzybia ją, aby zapobiec namnażaniu roztoczy, pleśni czy grzybów. Zużyte filtry trzeba wymienić na nowe. Na koniec sprawdzić czy wszystkie podzespoły pracują prawidłowo i dokładnie zamknąć obudowę.

 

wróć