klimatyzator ewaporacyjny

Klimatyzator to jedno z niewielu urządzeń, które potrafią w tak dużym stopniu wpłynąć na komfort pracy lub wypoczynku. Skutecznie obniżają temperaturę powietrza, poprawiają jego wilgotność, a nawet pozytywnie wpływają na zmniejszenie liczby drobnoustrojów zawieszonych w powietrzu. Podstawowym urządzeniem stosowanym w obrębie szeroko pojętego przemysłu, jest klimatyzator ewaporacyjny, cechuje się bardzo wysoką wydajnością chłodniczą oraz korzystną ceną bieżącej eksploatacji. Poznaj klimatyzatory ewaporacyjne z bliska!

Do czego służą systemy klimatyzacji?

Systemy klimatyzacji, niezależnie od ich charakterystyki pracy czy też samej konstrukcji, są przewidziane do obniżenia temperatury powietrza w danym pomieszczeniu. Z tego względu znajdą zastosowanie w ogródkach restauracyjnych, magazynach, halach przemysłowych czy zakładach produkcyjnych.

W pierwszym przypadku doskonale sprawdzi się klimatyzator na wodę, w tym drugim z kolei wymaga się od nich znacznie więcej. Muszą zapewnić stosunkowo niską temperaturę powietrza, a przy tym zmagać się z jej ciągłym podwyższaniem na skutek wielu trwających procesów produkcyjnych oraz urządzeń generujących w pracy dużą ilość ciepła.

Klimatyzator ewaporacyjny jest urządzeniem, obniżającym temperaturę poprzez odparowanie wody i to jego podstawowy wyróżnik względem urządzeń bardziej klasycznych, których praca polega na procesie sprężania i rozprężania czynników chłodniczych przy użyciu freonu.

Klimatyzator ewaporacyjny – ogólna charakterystyka

Temperatura powietrza w pomieszczeniach, w których zainstalowano klimatyzatory adiabatyczne, spada głównie za sprawą zjawiska odparowania wody z wkładów celulozowych, które znajdują się we wnętrzu urządzeń. Przez wkłady nawilżone wodą przetłaczane jest świeże zewnętrzne gorące powietrze – przedostając się przez wkłady, obniża swoją temperaturę nawet o 10 stopni Celsjusza. Jego wydajność chłodnicza jest zależna od temperatury i wilgotności powietrza, które trafia na panele celulozowe.

Oznacza to, że nawilżanie powietrza oraz obniżanie jego temperatury za pomocą klimatyzacji ewaporacyjnej sprawdzi się najlepiej wszędzie tam, gdzie wyjściowa wewnątrz jest bardzo wysoka, np. w zakładach produkcyjnych i w halach, w których przeprowadza się obróbkę cieplną.

Klimatyzator ewaporacyjny zapewnia ponadprzeciętną wydajność, która umożliwia obniżenie temperatury powietrza w niektórych warunkach nawet o 10 stopni Celsjusza!

Nie bez znaczenia jest także nawilżanie powietrza, które realizuje się samoistnie w chwili przedostawania się ogrzanego powietrza przez filtr nasączony wodą. W podobny sposób usuwane są wszelkie drobnoustroje, zarodniki grzybów, niektóre bakterie czy uciążliwe pyłki.

Sprawdź naszą ofertę nagrzewnic powietrza!

Czy chłodzenie ewaporacyjne się opłaca?

Tak – i to jest podstawowa zaleta tego urządzenia, podobnie jak jego ponadprzeciętna efektywność. Urządzenia te wedle niektórych testów i recenzji, zmniejszają koszty związane z obniżeniem temperatury w danym pomieszczeniu nawet o 90% względem urządzeń realizujących tę pracę w sposób standardowy, za pomocą czynnika krążącego w układzie zamkniętym. Urządzenie zadowala się minimalną ilością wody w trakcie pracy oraz marginalnym zużyciem prądu co oznacza, że do obniżenia temperatury wystarczą znacznie mniejsze nakłady finansowe.

Co więcej, klimatyzacja ewaporacyjna jest jedyną odpowiedzią na wymogi stawiane przez współczesną ekologię. Zapewnia czyste powietrze, do atmosfery wydziela marginalne ilości dwutlenku węgla, a przy tym także zużywają bardzo niewielkie ilości energii elektrycznej w stosunku do wydajności. W rezultacie urządzenia te doskonale łączą wszystkie zalety innych urządzeń, pomijając jednak ich słabe strony.

Klimatyzator ewaporacyjny przemysłowy – dlaczego warto go kupić?

Klimatyzacja ewaporacyjna ma wiele zalet wynikających z jej konstrukcji. Schładza i reguluje wartość wilgotności powietrza, uskutecznia walkę z drobnoustrojami, a przy tym także koszt jej eksploatacji został zredukowany do minimum. Z tego względu znajdą zastosowania w zasadzie wszędzie. Przy odpowiednio dużym przepływie powietrza sprawdzą się w motoryzacji, w tym w warsztatach oraz w zakładach produkcyjnych, w halach, zakładach obróbki mechanicznej i cieplnej oraz w zasadzie wszędzie tam, gdzie powinno się łączyć wysoką wydajność z korzystną ceną eksploatacji.

FAQ:

1. Jak działa klimatyzator ewaporacyjny?

Chłodzenie za pomocą klimatyzatora ewaporacyjnego jest bardzo korzystne cenowo, lecz zarazem także wysoce efektywne. Temperatura powietrza przechodzącego przez zwilżone wodą filtry ulega obniżeniu, podwyższa się jednak wilgotność. Powietrze jest przetłaczane za pomocą mocnych wiatraków, a filtry celulozowe są stale nasączone odpowiednią ilością wody.

2. Czy chłodzenie ewaporacyjne się opłaca?

Zdecydowanie tak. Koszt schłodzenia powietrza za pomocą klimatyzacji adiabatycznej jest bardzo niski, na co składa się przede wszystkim niskie zużycie wody oraz energii elektrycznej i to nawet o 90% w stosunku do urządzeń tradycyjnych.

3. Klimatyzator ewaporacyjny – czy warto do firmy?

Klimatyzator ewaporacyjny sprawdzi się doskonale w każdej firmie, gdyż zapewnia bardzo wysoką wydajność w stosunku do niewielkich nakładów finansowych i nikłych trudności związanych z bieżącą eksploatacją.

wróć