wentylacja nawiewno wywiewna

Sprawnie działająca wentylacja jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania i utrzymania należytego stanu technicznego pomieszczenia. Zapewnia optymalną cyrkulację powietrza, pozwala na wnikanie do wnętrz świeżego powietrza i usuwanie tego zanieczyszczonego. Co więcej, sprawna wentylacja eliminuje ryzyko wilgoci i pleśni. Sprawdź, jak działa wentylacja nawiewno wywiewna i jakie korzyści płyną z jej montażu w pomieszczeniu.

Na czym polega wentylacja mechaniczna nawiewno – wywiewna?

Działanie mechanicznej wentylacji nawiewno wywiewnej opiera się na dwóch procesach. Z jednej strony do wnętrza pomieszczenia wtłaczane jest świeże powietrze zewnętrzne, z drugiej usuwane jest powietrze z wnętrza. Odpowiednio zamontowany system wentylacji nawiewno wywiewnej pozwala dostarczać powietrze z zewnątrz budynku najpierw do wnętrz, które są mniej zanieczyszczone, jak salon czy sypialnia. Następnie przedostaje się ono do kuchni czy łazienki, czyli miejsc o wyjątkowych warunkach, które mogą generować zanieczyszczenia, opary lub wilgoć. Mechanizm nawiewny działa z zastosowaniem specjalnych wentylatorów nawiewnych.

W mechanicznej wentylacji nawiewno wywiewnej funkcjonują również wentylatory wywiewne. Ich zadaniem jest usuwanie zużytego już powietrza na zewnątrz budynku.

Budowa instalacji wentylacyjnej nawiewno wywiewnej

Instalacja wentylacji nawiewno wywiewnej składa się z trzech głównych komponentów. To omówione wyżej:

 • wentylatory nawiewne,
 • wentylatory wywiewne.

Najważniejszą częścią całego mechanizmu jest rekuperator, czyli centrala wentylacyjna. To rekuperacja kontroluje poziom wymiany gazów i wpływa na jakość powietrza. Można wskazać jeszcze więcej zalet systemu rekuperacji. Centrala wentylacyjna ogranicza również straty ciepła w pomieszczeniu. To ważne, biorąc pod uwagę na przykład koszty ogrzewania. Taka wentylacja hali magazynowej czy innego pomieszczenia o dużej powierzchni pozwala odzyskać nawet 80% ciepła, ponieważ rekuperator używa powietrza wewnętrznego do ogrzania tego z zewnątrz budynku.

Zamów klimatyzator już dziś!

Jakie korzyści płyną z posiadania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Wentylacja nawiewno wywiewna jest powszechnie stosowana w różnego rodzaju pomieszczeniach. To na tyle uniwersalny system wentylacji, że sprawdza się zarówno w domach prywatnych, jak i dużych zakładach, w których zwraca się uwagę nie tylko na minimalizowanie kosztów eksploatacyjnych, ale również komfort wszystkich osób przebywających wewnątrz. Taka wentylacja hali produkcyjnej pozwala na odpowiednią cyrkulację powietrza, a nawet wstępnego ogrzania pomieszczenia. Poznaj jeszcze więcej korzyści, jakie płyną z zastosowania wentylacji nawiewno wywiewnej. Oto niektóre z nich:

 • Wentylacja nawiewno wywiewna działa niezależnie od warunków pogodowych,
 • wentylacja nawiewno wywiewna pozwala generować oszczędności z tytułu konieczności ogrzania domu czy innych pomieszczeń o dużej przestrzeni,
 • wentylacja nawiewno wywiewna świetnie nadaje się do domu pasywnego, w którym zwraca się uwagę na ergonomię, wydajność oraz innowacyjność zastosowanych systemów,
 • wentylacja nawiewno wywiewna pozytywnie wpływa na komfort użytkowników danej przestrzeni,
 • wentylacja nawiewno wywiewna korzystnie wpływa na stan zdrowia użytkowników danej przestrzeni. System wentylacji nawiewno wywiewnej nie tylko usuwa zużyte powietrze i wstępnie ogrzewa powietrze zewnętrzne. Instalacja filtruje powietrze, jakie dociera do budynku z zewnątrz, blokując pyły, kurz, toksyny czy smog, które mogłyby dotrzeć do wnętrza pomieszczeń i źle oddziaływać na samopoczucie czy zdrowie osób w nich przebywających.

Co brać pod uwagę, wybierając system wentylacji nawiewno wywiewnej?

Aby zużyte powietrze mogło być sprawnie usuwanewywiewać z pomieszczenia, świeże powietrze do niego wpływać, a odzysk ciepła charakteryzował się wysokim poziomem, inwestor przy wyborze instalacji wentylacyjnej powinien brać pod uwagę konkretne parametry. Do tych najważniejszych zaliczają się:

 • poziom odzysku ciepła,
 • zużycie energii elektrycznej (wentylacja działa w sposób ciągły),
 • dostępność filtrów powietrza i koszty filtrów,
 • hałas, jaki generuje centrala wentylacyjna,
 • ciężar systemu wentylacji nawiewno wywiewnej,
 • produkcja wentylacji. Instalacja powinna pochodzić od renomowanego producenta, który gwarantuje jej niezawodność i najlepszą jakość.

Instalację wentylacji tego rodzaju należy odpowiednio zaplanować, aby mogła być optymalnie wydajna.

FAQ:

1. Na czym polega system wymiany powietrza, wykorzystując wentylację nawiewno wywiewną?

Wentylacja mechanicznae z odzyskiem ciepła nie tylko usuwa na zewnątrz zużyte powietrze z wnętrza pomieszczenia i wtłacza do środka świeże powietrze zewnętrzne. Centrale wentylacyjne filtrują powietrze i wstępnie je ogrzewają, dzięki czemu udaje się generować oszczędności z tytułu ogrzewania domu, hali czy magazynu.

2. W jakich pomieszczeniach sprawdza się wentylacja mechaniczna nawiewno wywiewna?

Wentylację mechaniczną nawiewno wywiewną można z powodzeniem stosować zarówno w prywatnych domach, jak i również w miejscach użyteczności publicznej oraz wszystkich zakładach o dużej powierzchni. Sprawdza się w magazynach, hurtowniach, halach produkcyjnych czy bibliotekach. Wszędzie tam, gdzie szczególną uwagę zwraca się na zdrowie osób przebywających wewnątrz oraz minimalizowanie kosztów ogrzewania.

3. Jakie korzyści płyną z instalacji wentylacji nawiewno wywiewnej?

Wentylacja mechaniczna z centralą wentylacyjną pozwala odzyskać nawet 80% ciepła. Rekuperator zamontowany w instalacji wentylacyjnej wstępnie ogrzewa świeży strumień zewnętrznego powietrza przy wykorzystaniu tego zużytego. Co więcej, wentylacja tego rodzaju blokuje pyły, kurz czy smog, dzięki czemu do pomieszczeń trafia czyste, korzystne dla zdrowia powietrze.

wróć