• Aktualności
 • Jak właściwie korzystać z klimatyzacji przemysłowej?

Jak właściwie korzystać z klimatyzacji przemysłowej?

Podczas awarii klimatyzacji domowej upały mogą być bardzo niebezpieczne. Podobnie w klimatyzacji przemysłowej – nieprawidłowe działanie urządzeń chłodniczych jest bardzo kosztowne dla przedsiębiorstwa. Koniecznie trzeba zadbać o poprawną eksploatację sprzętu. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik, jak właściwie korzystać z systemu klimatyzacji przemysłowej.

Przemysłowa klimatyzacja – jak działa?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, jak dbać o klimatyzatory, warto przypomnieć sobie sposób działania systemu chłodniczego. Standardowe instalacje sposobem działania przypominają nieco lodówkę. Powietrze jest pobierane, a wężownice z czynnikiem chłodzącym odbierają z niego ciepło, aby później oddać je do atmosfery na zewnątrz budynku. Klimatyzator posiada dodatkowo filtry powietrza, które usuwają zanieczyszczenia.

Natomiast w przypadku adiabatycznej klimatyzacji przemysłowej proces ten wygląda nieco inaczej. Strumień gorącego i suchego, powietrza przepuszcza się przez panele celulozowe, przez które przepływa woda. Podczas procesu odparowania woda odbiera gazowi ciepło oraz jednocześnie go nawilża. Później świeże i schłodzone powietrze wdmuchiwane jest do pomieszczeń przemysłowych za pomocą wbudowanego w klimatyzator ewaporacyjny wentylatora. Latem klimatyzatory na ścianie przynoszą ulgę pracownikom oraz gwarantują optymalne warunki np. w magazynach, z kolei zimą pełnią funkcję wentylacji.

Dobór klimatyzacji do zastosowań przemysłowych

Klucz do poprawnego działania klimatyzacji przemysłowej to odpowiedni dobór urządzeń na etapie projektowania systemu. Często do przedsiębiorstw różnego rodzaju stosuje się jednostki z nawiewem dolnym, HITEXA ma jednak w swojej ofercie klimatyzatory na ścianę i nie tylko z nawiewem dolnym, górnym lub bocznym, a także urządzenia przenośne. Rodzaj oraz parametry sprzętów chłodzących trzeba dopasować do optymalnych warunków pracy. Warto więc wziąć pod uwagę:

 • wielkość hali produkcyjnej,
 • przeznaczenie budynku,
 • warunki, jakie mają panować w pomieszczeniach,
 • bezpieczeństwo pożarowe.

Następnie należy określić odpowiednią lokalizację centrali klimatyzacji, aby umożliwiała naprawy czy oczyszczanie. Usytuowanie wentylatorów również ma spore znaczenie. W odróżnieniu od standardowej klimatyzacji (np. typu split), systemy adiabatyczne nie są zbyt hałaśliwe, dlatego nie zagrażają pracującym w pobliżu ludziom czy zwierzętom w obiektach inwentarskich.

Korzystanie z klimatyzacji przemysłowej

Obecnie coraz częściej stosowane w przemyśle są instalacje chłodnicze oparte na naturalnym zjawisku ewaporacji. Nic dziwnego – to rozwiązanie ekologiczne i skuteczne, zapewniające nawilżone, świeże powietrze nawet w najgorętsze dni lata. Części systemu klimatyzacji są wydatkiem dla przedsiębiorstwa, warto więc wiedzieć, jak poprzez codzienną eksploatację przedłużyć ich żywotność.

Kontrola pracy klimatyzatorów

Skutecznym narzędziem w korzystaniu z systemu klimatyzacji na hali przemysłowej jest odpowiedni sterownik. W urządzeniach HITEXA jego zadanie spełnia specjalny protokół transmisji danych. Modbus RTU z interfejsem RS-485 pozwala zarządzać zarówno pojedynczymi klimatyzatorami w ścianie, jak i całą instalacją chłodzącą (nawet do 18 maszyn plus wentylatory). Za pomocą naszego sterownika można ustawić wybrany tryb pracy sprzętu oraz monitorować m.in.:

 • temperaturę powietrza,
 • wilgotność powietrza,
 • pracę wentylatorów wywiewnych,
 • dopływ wody do chłodzenia powietrza i jej drenaż,
 • tryb alarmu pożarowego.

Powyższe funkcje są wyjątkowo ważne w chłodzeniu takich budynków jak pieczarkarnie, hale ogrodnicze czy obiekty inwentarskie, ponieważ wymagają ściśle określonych parametrów powietrza. Dodatkowo karta Ethernet umożliwia zdalny dostęp do systemu klimatyzacji przemysłowej przez aplikację web na komputerze, tablecie lub smartfonie. Dzięki niej pracownicy na bieżąco są informowani o powstających usterkach, a podczas przeglądu czy serwisu specjalista znacznie szybciej przeprowadza potrzebne usługi. Awarie klimatyzacji przemysłowej mogą sporo kosztować firmę – monitoring systemu temu zapobiega.

Przeglądy klimatyzacji przemysłowej

Właściwa eksploatacja to nie wszystko – dla poprawnego działania systemu klimatyzacji na hali przemysłowej trzeba także zadbać o regularne przeglądy sprzętu oraz jak najszybszy serwis usterek. Gruntowna kontrola pracy urządzeń przemysłowych powinna być przeprowadzana co pół roku i obejmować:

 • ocenę sprawności i wydajności maszyn,
 • dokładne oczyszczanie filtrów, zbiornikaoraz przewodów,
 • dezynfekcję i odgrzybianie (panele celulozowe warto dezynfekować co 3 miesiące).

Oprócz tego jeden z pracowników powinien co miesiąc sprawdzić stan zabrudzenia paneli celulozowych, pompy wody, zaworu spustowego oraz zbiornika. Lekko zabrudzone komponenty można z powodzeniem oczyścić samodzielnie – wystarczy namoczyć w roztworze octu i wody, a następnie wypłukać je pod bieżącą wodą oraz pozwolić im samoczynnie wyschnąć. Jeśli z klimatyzatora na ścianie lub suficie wydobywa się nieprzyjemny zapach, lepiej wezwać fachowców.

HITEXA: systemy klimatyzacji przemysłowej

Adiabatyczna klimatyzacja przemysłowa jest coraz popularniejsza i nic dziwnego. Urządzenia HITEXA są ciche, zapewniają optymalną temperaturę oraz nawilżenie powietrza w różnego rodzaju przedsiębiorstwach, a to wszystko za pomocą intuicyjnego sterownika. Eksploatacja jest niedroga i bardzo łatwa. Przekonaj się – dostosujemy powietrze do Twoich potrzeb!

FAQ

 • Jak działa klimatyzacja przemysłowa?

System klimatyzacji na hali przemysłowej pobiera powietrze, a następnie zabiera z niego energię cieplną, która kumuluje się w skraplaczu. Następnie gaz jest filtrowany, a w przypadku klimatyzacji adiabatycznej – również nawilżany. Na koniec schłodzone powietrze jest wydmuchiwane z urządzenia.

 • Jak dobór i projekt urządzeń chłodniczych wpływa na eksploatację klimatyzacji?

Dobry plan systemu klimatyzacji na hali przemysłowej zapewnia równomierne chłodzenie obiektu. Uzyskanie pożądanych warunków pracy nie stanowi wówczas wyzwania. Trzeba jednak dobrze przeanalizować m.in. wielkość obiektu oraz jego potrzeby i dopiero wtedy rozplanować system klimatyzacji z wentylatorami.

 • Jak właściwie korzystać z klimatyzacji przemysłowej?

Kluczem poprawnego korzystania z klimatyzacji przemysłowej jest monitorowanie jej pracy. Każdy budynek przemysłowy ma nieco inne wymagania pod względem temperatury i wilgotności powietrza, zwłaszcza obiekty inwentarskie oraz ogrodnicze. Protokół transmisji danych Modbus RTU z interfejsem RS-485 dopasowany do urządzeń HITEXA zapewnia pełną kontrolę nad pracą instalacji, a dodatkowo informuje o powstałych usterkach, aby szybko je zlikwidować.

 • Kiedy przeprowadzać przeglądy systemu klimatyzacji na hali przemysłowej?

Według specjalistów z branży gruntowne przeglądy z oczyszczaniem, dezynfekcją i odgrzybianiem trzeba przeprowadzać co pół roku, a jeśli z klimatyzatorów wydobywa się nieprzyjemny zapach – jak najszybciej. Samodzielnie można co miesiąc sprawdzić czystość wody oraz filtrów, a w razie potrzeby, wypłukać części urządzenia i zostawić do wyschnięcia.

wróć