• Aktualności
  • Jak wyczyścić i odgrzybić klimatyzację przenośną?

Klimatyzator przenośny jest doskonałą alternatywą dla klimatyzacji tradycyjnej. Chłodzi powietrze w konkretnym pomieszczeniu bez konieczności montowania skomplikowanej instalacji. Jego niewątpliwą zaletą jest również mobilność, ponieważ klimatyzacja przenośna może być ustawiana w wybranym wnętrzu, wedle indywidualnych potrzeb użytkowników. Sprawdź, jak czyścić i odgrzybiać klimatyzator przenośny, aby taki sprzęt mógł działać właściwie.

Dlaczego dbanie o klimatyzację przenośną jest ważne?

Nieczyszczona klimatyzacja przenośna zaczyna być awaryjna. Należy też wziąć pod uwagę, że klimatyzator przenośny na wodę tworzy doskonałe warunki do rozwoju pleśni i grzybów w wilgotnym środowisku, przez co negatywnych skutków zaniedbania takiego urządzenia może być więcej. Brak podstawowych czynności serwisowych będzie skutkować przedostawaniem się ich do chłodzonego pomieszczenia. Efektem mogą być częste alergie występujące u osób, które korzystają z przenośnego klimatyzatora, a nawet problemy zdrowotne w zakresie chorób przewlekłych górnych dróg oddechowych. Zanieczyszczona klimatyzacja będzie wydzielać również nieprzyjemne zapachy.

Jak rozpoznać objawy zagrzybionej klimatyzacji?

Pierwszym sygnałem, który świadczy o tym, że czyszczenie klimatyzacji i jej odgrzybianie jest konieczne, może być nieprzyjemny zapach, słabsze chłodzenie i nawracające awarie urządzenia. Kolejnym objawem jest nieprzyjemny zapach, który wydziela się z układu klimatyzacji. Rozwój glonów, bakterii i grzybów w tego rodzaju przenośnym urządzeniu chłodzącym bardzo szybko może wywołać problemy skórne, alergie, problemy z oddychaniem czy schorzenia górnego układu oddechowego. Nawracające infekcje są jasnym sygnałem, który świadczy o tym, że trzeba odgrzybiać klimatyzację regularnie.

Czyszczenie klimatyzacji przenośnej — sposoby odświeżania

Regularne czyszczenie klimatyzacji przenośnej można przeprowadzać w dedykowanych serwisach, ale zabieg ten z powodzeniem udaje się realizować samodzielnie. Układ klimatyzacji wystarczy umyć wodą z płynem, a filtr celulozowy oraz siatkę filtracyjną kabinowy odkurzyć albo wyczyścić małą szczotką na mokro. Do czyszczenia klimatyzacji doskonale sprawdzają się też profesjonalne preparaty, również te o działaniu bakteriobójczym. Takie odświeżanie klimatyzacji przenośnej powinno być przeprowadzane regularnie, średnio raz w miesiącu, szczególnie w okresie letnim.

Jak przebiega odgrzybianie klimatyzatora przenośnego?

Odgrzybianie musi być zrealizowane z uwzględnieniem całego układu klimatyzacji. Doskonałym zabiegiem jest profesjonalna dezynfekcja klimatyzacji, która przeprowadzana jest z zastosowaniem specjalnych środków chemicznych. Odgrzybianie klimatyzacji można przeprowadzić, korzystając również z naturalnych metod, na przykład poprzez ozonowanie. W tej najpopularniejszej wersji wystarczy jednak zakup pianki dezynfekującej i bakteriobójczej. Metoda piankowa wymaga jednak pewnej wprawy, przede wszystkim dokładnego rozprowadzenia środka w kanałach wentylacyjnych.

Jak widać, samodzielne odgrzybianie klimatyzacji jest możliwe i jak najbardziej może być skuteczne, ale do tego zabiegu należy się odpowiednio przygotować.

Kiedy należy przeprowadzić czyszczenie klimatyzacji przenośnej?

Zarówno czyszczenie klimatyzacji przenośnej, jak i zabieg odgrzybiania klimatyzacji trzeba realizować systematycznie, aby zapewnić optymalne warunki pracy klimatyzacji oraz zdrowie użytkowników takiego sprzętu. Samodzielne czyszczenie tego mobilnego urządzenia warto przeprowadzać zawsze po zakończeniu sezonu letniego, aby w przechowywanym sprzęcie nie mnożyły się bakterie i grzyby. Zabieg dezynfekcji klimatyzacji dobrze jest wykonać także przed jej ponownym włączeniem po sezonie zimowym.

Jak często realizować odgrzybianie klimatyzatora przenośnego?

Odgrzybianie klimatyzatora przenośnego należy przeprowadzać przynajmniej raz w roku, a jeśli urządzenie jest używane także w celu ogrzewania pomieszczenia, zaleca się, aby wykorzystywać skuteczne sposoby odgrzybiania klimatyzacji raz na pół roku. Wszystko dlatego, że w wilgotnych miejscach klimatyzatora gromadzi się pleśń, wilgoć stwarza również doskonałe warunki do rozwoju grzybów. Jeśli sprzęt nie będzie regularnie odgrzybiany, zarodniki grzybów i inne nieczystości poprzez siłę nawiewu zaczną przedostawać się do pomieszczenia wraz z chłodzonym powietrzem.

FAQ:

  • Czy odgrzybianie klimatyzacji przenośnej jest obowiązkowe?

Tak, jeśli klimatyzator przenośny ma działać sprawnie, a w chłodzonym pomieszczeniu ma być zachowany optymalny komfort. Zabieg odgrzybiania klimatyzacji jest istotny, także z uwagi na zdrowie użytkowników tego sprzętu.

  • Czy można odgrzybić klimatyzator przenośny samodzielnie?

Odgrzybianie klimatyzatora przenośnego można powierzyć profesjonalistom, którzy prowadzą serwis klimatyzacji. Samo odgrzybianie klimatyzacji udaje się teżz zrealizować samodzielnie, korzystając z preparatów w formie aerozolu albo pianki.

  • Jak często należy odgrzybiać klimatyzację?

Odgrzybianie klimy musi być przeprowadzone przynajmniej raz w roku, zawsze po zakończeniu sezonu letniego. Jeśli urządzenie służy też do ogrzewania pomieszczeń, takie czyszczenie klimatyzacji warto przeprowadzać co kilka miesięcy.

wróć