• Aktualności
 • Jak zmniejszyć obciążenie cieplne zakładu przemysłowego?

Jak zmniejszyć obciążenie cieplne zakładu przemysłowego?

Każdy zakład przemysłowy powinien posiadać odpowiedni klimat – wiąże się to nie tylko z samopoczuciem i zdrowiem pracowników, ale również poprawną pracą urządzeń, a nawet bezpieczeństwem. Z tego względu przy projektowaniu obiektu trzeba wziąć pod uwagę obciążenie cieplne budynku. W poniższym tekście sprawdzimy, jak skutecznie je zmniejszyć.

Co to jest obciążenie cieplne?

Do kontroli klimatu w obiekcie przemysłowym koniecznie trzeba poznać obciążenie cieplne pomieszczenia lub całego budynku jeszcze na etapie projektowania. To dokładnie wyliczona ilość ciepła potrzebna do ustalenia odpowiedniej wydajności chłodzenia, aby utrzymać komfortową temperaturę w hali. Wartość wylicza się w watach.

Podczas obliczeń pod uwagę bierze się wszystkie źródła ciepła, a także straty ciepła. Według nich źródła ciepła podzielone są na zewnętrzne i wewnętrzne.

Zewnętrzne źródła ciepła to np.:

 • ciepło z promieni słonecznych z okien, dachów i murów,
 • temperatura na zewnątrz zakładu,
 • powietrze wwiewane do środka przez wentylację lub szczeliny.

Natomiast do wewnętrznych źródeł ciepła zalicza się:

 • specjalistyczne maszyny i procesy produkcyjne,
 • ludzi,
 • oświetlenie,
 • zjawisko przenikania ciepła przez segmenty obiektu.

Projektowe obciążenie cieplne – przykład

Dlaczego tak ważne jest projektowe obciążenie cieplne budynku? Przykład pozwala łatwiej zobrazować sobie obliczenia oraz konsekwencje zignorowania opisywanego parametru przy projektowaniu budynku. Warto pamiętać, że obliczenia nigdy nie będą w pełni odpowiadać realizacji budowy, są one jednak istotnym parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę.

Mały budynek, np. dom, o projektowym obciążeniu cieplnym wynoszącym 10 kW, będzie niedogrzany zimą, jeśli wszystkie źródła ciepła wewnątrz generują łącznie 9kW. To szczególnie ważne, kiedy temperatury za oknem drastycznie spadają. Dlatego zaleca się, aby wybrać urządzenia grzewcze o nieco większej mocy, niż projektowe obciążenie cieplne.

Jak zmniejszyć obciążenie cieplne w pomieszczeniu?

Obciążenie cieplne najlepiej jest zmniejszyć jeszcze na etapie projektowania zakładu przemysłowego.

 • Okna powinny posiadać specjalną powłokę lub filtr odbijający promienie słoneczne. Równie dobrze można zainstalować rolety, zasłony lub pokryć szyby farbą.
 • Dach hali produkcyjnej w jasnych barwach odbija promienie słońca i zapobiega nagrzewaniu.
 • Oświetlenie LED produkuje znacznie mniej ciepła niż tradycyjne źródła światła, a ponadto zużywa mniej energii elektrycznej.
 • Wentylację warto umieścić przy maszynach lub stanowiskach pracy produkujących najwięcej ciepła, aby energia była odprowadzana z pomieszczenia.
 • Specjalne ekrany służą do odseparowania urządzeń wytwarzających duże ilości ciepła od pozostałej części zakładu – należy rozważyć ich instalację albo przeniesienie maszyn do innego wnętrza.

System klimatyzacji ewaporacyjnej i chłodzenie panelami celulozowymi

Jak zmniejszyć obciążenie cieplne w działającym obiekcie przemysłowym? W takiej sytuacji warto wykorzystać wydajne klimatyzatory ewaporacyjne albo system pad cooling, np. urządzenia z oferty HITEXA. Ich działanie opiera się na przepływie gorącego i suchego powietrza przez panele celulozowe, które nasączane są wodą– w ten sposób obciążenie cieplne budynku zostaje skutecznie zredukowane. Systemy chłodzenia tzw. pad cooling instaluje się najczęściej na obiektach inwentarskich, ale to nie jedyne ich zastosowanie.

Należy zwrócić uwagę, że urządzenia firmy Hitexa stanowią bardziej ekonomiczną i ekologiczną alternatywę dla dla wyżej wymienionych opcji, a także tradycyjnej klimatyzacji. Cena zakupu klasycznych urządzeń, ich instalacji oraz eksploatacji jest znacznie wyższa niż koszty korzystania z rozwiązań adiabatycznych. Panele w połączeniu z wentylatorami wyciągowymi tworzą o wiele wydajniejszy i tańszy system chłodzenia obiektów przemysłowych.

Dlaczego warto zmniejszyć obciążenie cieplne w przemyśle?

Odpowiedni klimat w zakładzie przemysłowym skutecznie poprawia samopoczucie pracowników i przedłuża żywotność maszyn. Warto jednak pamiętać, że dzięki zaproponowanym wyżej regulacjom wzrasta wydajność systemu klimatyzacji, a przedsiębiorca może zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Z tego względu inwestycja w system pad coolingu lub klimatyzacja ewaporacyjna bardzo szybko się zwraca.

FAQ

 1. Co to jest obciążenie cieplne budynku?

Obciążenie cieplne to ilość ciepła do ustalenia potrzebnej wydajności chłodzenia, aby uzyskać komfortową temperaturę w zakładzie przemysłowym. Wartość jest sumą strat ciepła i potrzebnej nadwyżki energii, aby pokryć przerwy w ogrzewaniu.

 1. Jak zmniejszyć obciążenie cieplne w zakładzie przemysłowym?

Warto za pomocą filtrów na oknach lub dachu w jasnym kolorze odbijać promienie słoneczne, a także m.in. oddzielać od reszty pomieszczenia stanowiska pracy generujące największą ilość energii cieplnej.

 1. Dlaczego warto zmniejszyć obciążenie cieplne?

Ponieważ zmniejszenie tej wartości zapewnia sprawniejsze działanie klimatyzacji. Dzięki wydajnemu systemowi kontroli klimatu przedsiębiorca może ponadto zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

wróć