Sezonowe ogrzewanie dużych pomieszczeń warsztatowych jest kosztowne, a przy tym także mało efektywne. Istotnym problemem są stale otwarte drzwi wjazdowe i okna, przez co ciepło emitowane np. przez grzejniki bardzo szybko ucieka na zewnątrz. Są jednak urządzenia przeznaczone wyłącznie w tym celu. Jest to nagrzewnica do warsztatu, która może stanowić jedyne źródło ciepła do ogrzewania pomieszczeń warsztatowych. Jak wybrać odpowiednią? Podpowiadamy!

Do czego służy nagrzewnica do warsztatu?

Ogrzewanie dużych warsztatów jest znacznie trudniejsze i kosztowniejsze niż ogrzewanie pomieszczeń domowych. Ma na to wpływ np. duże zapylenie przestrzeni, spowodowane np. obrabianiem metali, jak i dużą ilością dymu czy innych pyłów, które mogą w rezultacie prowadzić nie tylko do obniżenia komfortu pracy oraz wielu niebezpieczeństw. Z tego względu większość warsztatów musi być optymalnie wentylowana w trakcie pracy, jak i często także po jej zakończeniu. W wychładzaniu pomieszczeń mają swój udział także uchylone drzwi, jak i marginalna ilość termoizolacji. To z reguły budynki gospodarcze, wykonane jedynie z bloczków betonowych i pokryte z zewnątrz warstwą tynku. Co to oznacza? Błyskawiczną wymianę cieplną.

Nagrzewnica do warsztatu ma wiele możliwości podniesienia temperatury nawet w przypadku szczególnie trudnych warunków eksploatacji. Jej zaletą jest podnoszenie temperatury do bardzo wysokich poziomów w jedynie kilka minut. Ponadto ciepło może być generowane stale, jak i cyklicznie w wyznaczonym czasie lub po włączeniu urządzenia przez operatora i pracownika. Ogromna wydajność zapewnia komfortowe warunki nawet w zimie przy otwartych oknach. Kluczem jest jednak wybór odpowiedniego urządzenia.

Jaka nagrzewnica do warsztatu – rodzaje

Na rynku znajduje się kilka rodzajów nagrzewnic warsztatowych o małej lub dużej mocy grzewczej, generujących niezwykle mocną ścieżkę strumienia ciepła. Część z nich wymaga zajęcia się odprowadzaniem spalin, a inne zaopatrzenia miejsca eksploatacji w energię elektryczną. Warto je poznać bliżej.

Nagrzewnica gazowa do warsztatu

Nagrzewnice gazowe mają w warsztatach dobrą, ugruntowaną pozycję, która nie wynika z przypadku. Przede wszystkim są to urządzenia stosunkowo niewielkie, lecz o bardzo wysokiej wydajności, które zasila się za pomocą gazu – jednego z najtańszych mediów służących do ogrzewania. Niestety wraz z tą zaletą idzie także wada – charakterystyka pracy wymaga odprowadzania spalin na zewnątrz, gdyż w trakcie spalania wydziela się dym, a ten należy wyprowadzić poza pomieszczenie. Strumień ciepła jest kierunkowy, dlatego można z łatwością ustawić nagrzewnicę w jeden, konkretny obszar warsztatu.

Nagrzewnica elektryczna do warsztatu

Równie popularne nagrzewnice elektryczne charakteryzują się nieco odmiennymi cechami. Przede wszystkim do atutów tego urządzenia warto wliczyć bezproblemową eksploatację, która tak naprawdę sprowadza się do podłączenia go do zewnętrznego źródła prądu, w tym gniazdka lub agregatu prądotwórczego, i kliknięcia klawisza odpowiadającego za jego uruchomienie. Zaletą jest także brak potrzeby odprowadzania spalin, lecz wadą – stosunkowo wysokie koszty eksploatacji. Wadę tę z całą pewnością rekompensuje prostotą obsługi i marginalne ryzyko pojawienia się jakiejkolwiek awarii.

Nagrzewnica wodna do warsztatu

To nieco rzadsze rozwiązanie, które jednak mimo wszystko można uznać za optymalny sposób ogrzewania dużych pomieszczeń, ale tylko w niektórych sytuacjach. Nagrzewnica wodna do warsztatu wymaga bowiem podłączenia pomieszczenia do źródła ciepła, znajdującego się przeważnie w kotłowni. Z tego względu taki sposób ogrzewania ma sens wyłącznie w przypadku, gdy instalacja CO (centralnego ogrzewania) została zaprojektowana i wdrożona w trakcie modernizacji lub wznoszenia budynku.

Nagrzewnica olejowa do warsztatu

Równie popularna nagrzewnica olejowa do warsztatu zaletami dorównuje urządzeniom gazowym czy elektrycznym, jednak ma także kilka dość uciążliwych wad. Przede wszystkim generuje ciepło poprzez proces podnoszenia temperatury powietrza za pomocą ognia w zamkniętej komorze spalania, dlatego do pracy wymaga uzupełniania paliwa spalanego w trakcie podnoszenia temperatury powietrza. To oznacza również generowanie spalin, a co za tym idzie, potrzebę ich odprowadzenia poza ogrzewanie pomieszczenie. Nagrzewnice olejowe są także sporo droższe, mogą również cechować się nieco większą awaryjnością.

Nagrzewnica indukcyjna do warsztatu

To jeszcze inny wariant. W tym przypadku rozgrzewa się nie powietrze, lecz elementy mechaniczne, np. śruby w celu ich łatwiejszego odkręcenia. Bezpłomieniowe rozgrzewanie metalu nie zmienia jego fizycznych właściwości, nie traci swojej sprężystości, trwałości i wytrzymałości. Urządzenie to jest niezbędne w większości warsztatów.

Jaka nagrzewnica do warsztatu sprawdzi się najlepiej?

Na to pytanie niestety ciężko odpowiedzieć bez dokładnego zapoznania się ze specyfiką pracy danego warsztatu oraz możliwościami finansowymi. Przyjęło się jednak, że najlepsza nagrzewnica do warsztatu wymagająca zastosowania instalacji do odprowadzania spalin to gazowa, olejowa jest tuż za nimi. Modele zasilane gazem z butli cechują się prostotą użytkowania, bardzo dużą wydajnością oraz niewysoką ceną zakupu i instalacji. W przypadku braku możliwości odprowadzania spalin jedynym słusznym wyborem (poza ogrzewaniem wodnym CO) jest nagrzewnica elektryczna. Nieco droższa w bieżącej eksploatacji zapewnia w dalszym ciągu wysoką wydajność i sprawność, a tym samym może z łatwością ogrzać nawet największe pomieszczenia warsztatowe. Są one szczególnie mocno narażone na wychłodzenie, co wynika z charakterystyki tego pomieszczenia. Wentylator wydmuchuje ciepłe powietrze na konkretne stanowisko pracy lub na wybrany przez siebie obszar.

Każda nagrzewnica, niezależnie od jej charakterystyki, zawsze skutecznie podnosi komfort pracy pracownika, istotne jest jednak, aby zachować jak największe bezpieczeństwo. Szczególnie dużym problemem jest odprowadzenie spalin na zewnątrz, szybka reakcja na wszelkie usterki oraz serwisowanie w czasie zalecanym przez producenta.

FAQ:

  • Jaka nagrzewnica do warsztatu jest najlepsza?

Jeśli nie masz możliwości odprowadzenia spalin, sięgnij po elektryczną, a gdy masz – po gazową lub olejową. W przypadku instalacji CO (centralnego ogrzewania) dobrze jest także przemyśleć jej zastosowanie. Liczy się także koszt zakupu oraz wdrożenia instalacji, jak i cena serwisowania oraz wiele innych parametrów.

  • Jakie są rodzaje nagrzewnic warsztatowych?

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów nagrzewnic warsztatowych. Bardzo dużą popularnością cieszą się gazowe, olejowe oraz elektryczne, a w niektórych przypadkach także wodne. Ich zastosowanie sprowadza się do ogrzewania pomieszczeń narażonych na błyskawiczne wychładzanie.

  • Do czego służy nagrzewnica do warsztatu?

Nagrzewnica do warsztatu to urządzenie, które służy do ogrzewania tego typu pomieszczeń podczas pracy w sezonie jesienno-zimowym lub wczesną wiosną. Ma zatem kluczowe znaczenie w kwestii komfortu pracy i bezpieczeństwa pracowników.

wróć