• Aktualności
  • Jaka powinna być krotność wymiany powietrza w pomieszczeniach przemysłowych?

krotność wymiany powietrza

W pomieszczeniach mieszkalnych najczęściej nie brakuje okna zewnętrznego, dzięki któremu może zostać zachowana wymian powietrza. Jednakże sprawy mają się nieco inaczej, kiedy weźmie się pod lupę hale przemysłowe, sprawa wygląda nieco inaczej. Pracuje w nich bowiem wiele osób, a do tego nierzadko działają maszyny. Dlatego też tak istoty w takich miejscach jest pomiar przepływu powietrza wentylacyjnego.

Co to jest krotność wymiany powietrza?

Krotność wymiany powietrza jest kluczowym parametrem zapewniającym jakość powietrza w pomieszczeniach, zarówno mieszkalnych, jak i przemysłowych. Określa ona, jak często powinno być wymieniane powietrze na świeże lub to wentylacyjne w danej przestrzeni.

W środowiskach przemysłowych, gdzie mogą występować różne rodzaje zanieczyszczeń, takich jak dym, kurz, chemikalia, opary i cząstki stałe, właściwa wentylacja jest niezbędna dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.

Strumień powietrza wentylacyjnego a praca w przemyśle

Tak jak wspomnieliśmy, wymiana powietrza w pomieszczeniu jest niezbędna do utrzymania optymalnych warunków pracy. Zbyt niska krotność może prowadzić do gromadzenia się szkodliwych mikroorganizmów i substancji, takich jak pyły, dymy czy gazy. Negatywnie wpływa na zdrowie pracowników, ponieważ czasami powoduje groźne choroby, takie jak astma oskrzelowa. Poza tym nie pozostaje to obojętne dla efektywności procesów produkcyjnych.

Bezpieczeństwo na stanowisku pracy zawsze powinno być priorytetem. Poprawna cyrkulacja powietrza znacznie zmniejsza stężenie zanieczyszczeń, co przekłada się na lepsze samopoczucie i zdrowie pracowników. Z kolei zbyt wysoka krotność wymiany powietrza nierzadko powoduje niepotrzebne straty w energii. Dlatego też, znalezienie odpowiedniego balansu jest niezwykle ważne.

Zamów klimatyzator już dziś!

Krotność wymian powietrza – norma

Ilości powietrza wentylacyjnego oraz jego krotności wymian została określona w normie europejskiej PN-EN ISO 14644-3:2019. To międzynarodowa norma dotycząca czystości powietrza w pomieszczeniach o kontrolowanych warunkach, takich jak właśnie interesujące nas dziś pomieszczenia przemysłowe. Precyzuje ona metody testowania czystości powietrza oraz określa minimalne wymagania dla różnych typów pomieszczeń. Często stosowana w szeregu różnych sektorów, w tym w przemyśle farmaceutycznym, elektronicznym, aeronautycznym i innych, gdzie czystość powietrza jest kluczowym aspektem kontroli jakości.

Od czego zależy krotność wymian powietrza w hali produkcyjnej?

Obliczenie optymalnej krotności wymiany powietrza w hali produkcyjnej zależy od kilku czynników. Oznacza to, że parametr ten będzie różny w zależności od specyfiki pracy czy budowy samego pomieszczenia przemysłowego. Dlatego też przygotowaliśmy listę niektórych z nich.

  • Rodzaj działalności – różne procesy przemysłowe generują inny stopień zanieczyszczenia powietrza. Na przykład, te tworzące duże ilości dymu lub pyłu mogą wymagać wyższej krotności wymiany powietrza.
  • Wielkość i konfiguracja przestrzeni – hale produkcyjne z okazałym metrażem najczęściej potrzebują większych objętości powietrza do wymiany. Wentylacja mechaniczna powinna być również dostosowana do kształtu pomieszczenia i rozmieszczenia w nim sprzętu.
  • Liczba pracowników – duża liczba osób pracujących w hali oznacza większą produkcję dwutlenku węgla i ciepła, co najczęściej wpływa na zapotrzebowanie na wymianę powietrza.
  • Standardy i przepisy – normy branżowe (na przykład wspomniana już dziś PN-EN ISO 14644-3:2019) i ewentualne inne przepisy dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa określają minimalne wymagania dotyczące krotności wymiany powietrza.
  • Kontrola temperatury i wilgotności – w wielu gałęziach przemysłu konieczne jest utrzymanie określonych warunków, w tym temperatury i wilgotność. Wszystko dlatego, że niektóre artykuły wymagają specjalnych parametrów podczas procesu produkcji.

FAQ:

1. Czym jest krotność wymiany powietrza w pomieszczeniach przemysłowych?

Krotność wymiany powietrza jest to parametr określający, ile razy w ciągu określonego czasu cała objętość powietrza w danym pomieszczeniu jest wymieniana na świeże lub oczyszczone powietrze. W przemyśle jest to kluczowy aspekt, ponieważ zapewnia jakość powietrza w środowiskach, gdzie mogą występować przeróżne zanieczyszczenia, takie jak kurz i dym.

2. Jakie są główne czynniki wpływające na optymalną krotność wymiany powietrza w hali produkcyjnej?

Optymalna krotność wymiany powietrza w hali produkcyjnej zależy od wielu czynników. Niektóre z nich to rodzaj działalności, wielkość i konfiguracja przestrzeni czy też i liczba pracowników. Nie bez znaczenia pozostają tutaj oczywiście standardy, normy i przepisy, a także wymagania dotyczące kontroli temperatury i wilgotności.

3. Czym jest norma PN-EN ISO 14644-3:2019 i jak wpływa na krotność wymiany powietrza?

Norma PN-EN ISO 14644-3:2019 to międzynarodowa norma dotycząca czystości powietrza w pomieszczeniach o kontrolowanych warunkach. Określa ona metody testowania czystości powietrza oraz minimalne wymagania dla różnych typów pomieszczeń, w tym pomieszczeń przemysłowych. Norma ta jest często stosowana w wielu sektorach.

wróć