Wielu osobom eksploatacja klimatyzacji kojarzy się co prawda z przyjemnym chłodem w najbardziej upalnych dniach lata, lecz także ze stosunkowo wysokimi kosztami eksploatacji. Czy to prawda? Do niedawna zdecydowanie tak. Niskiej klasy urządzenia o przeciętnej wydajności w stosunku do poboru energii podnosiły rachunek za energię elektryczną wielokrotnie. Teraz jest inaczej – w domach i firmach coraz częściej spotykana jest klimatyzacja energooszczędna o wielu zaletach. Oszczędność jest tylko jedną z nich.

Czym jest system klimatyzacji i do czego służy?

Coraz mniej osób wyobraża sobie letnią codzienność bez systemu klimatyzacji i fakt ten nie powinien nikogo dziwić. Proces ten, mówiąc ogólnie, polega na zmniejszeniu temperatury panującej we wnętrzu danego pomieszczenia.

Obniżenie temperatury powietrza to wypadkowa funkcji kilku ściśle współpracujących ze sobą urządzeń i pojedynczych podzespołów, które działają na zasadzie znanej nam wszystkim głównie z pracy lodówek. Urządzenia te składają się z kompresora, czynnika chłodniczego, a także wymienników ciepła, parownika i skraplacza. Niezbędny okaże się także wentylator, który odpowiada za ruch powietrza.

Sama zasada działania klimatyzacji, niezależnie od jej klasy efektywności energetycznej, jest dość skomplikowana, gdyż polega na połączeniu kilku zjawisk fizycznych. Powietrze ulega schłodzeniu w parowniku, a odprowadzone z niego ciepło zostaje przekazane do czynnika chłodniczego, który znajduje się w układzie zamkniętym. Oznacza to, że nikt poza serwisantem nie zobaczy na własne oczy sposobu jego działania. Czynnik krąży po całym układzie poprzez wymuszony ruch. Po sprężeniu czynnik zostanie przekazany do skraplacza znajdującego się w jednostce zewnętrznej, gdzie też następuje proces oddawania ciepła na zewnątrz.

Klimatyzacja – najważniejsze zalety dla domu

Każda klimatyzacja w domu, niezależnie od jej efektywności energetycznej czy zużycia energii, ma wiele zalet, które wynikają głównie z zasady jej działania. Wiele atutów z całą pewnością docenią zwykli domownicy, którzy chcą w jakikolwiek sposób wpłynąć pozytywnie na swoją wygodę, lecz nie tylko.

  • Komfort wypoczynku – letnie upały są niezwykle uciążliwe, a wraz z rosnącą temperaturą spada komfort termiczny każdego człowieka. Warto kupić energooszczędny klimatyzator i podnieść swoją wygodę, na którą temperatura ma ogromny wpływ. Odpoczynek w pomieszczeniach o temperaturze niewiele niższej lub wyższej od tej panującej na zewnątrz, rzadko gwarantuje upragniony komfort.
  • Bezpieczeństwo – przebywanie w zbyt ogrzanych pomieszczeniach bywa niebezpieczne, szczególnie dla osób starszych i dzieci, które przy zbyt długiej ekspozycji na wysoką temperaturę mogą stracić przytomność, odwodnić się lub odczuwać ogromne zmęczenie i tym samym pogorszenie ogólnego samopoczucia.

Klimatyzacja – atuty dla przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy zwracają uwagę na wszystkie aspekty związane z systemem klimatyzacji – zarówno na jej wydajność, jak i zużycie energii czy wpływ urządzenia na stan środowiska naturalnego. To wynik stosowania urządzeń znacznie większych, wydajniejszych i mocniejszych, które potrafią podnieść koszty prowadzenia działalności nawet kilkukrotnie. Przedsiębiorcy oczekują od tych urządzeń absolutnie najwyższej wydajności.

  • Wysoka efektywność pracy – zazwyczaj klimatyzacja energooszczędna dostępna w przedsiębiorstwach służy do podniesienia efektywności pracy pracowników. Dzięki temu swoje obowiązki wykonują szybciej, wydajniej i z mniejszym ryzykiem popełnienia jakiegokolwiek błędu. Niska temperatura sprzyja kreatywnemu myśleniu oraz szukaniu rozwiązania różnych problemów, zbyt wysoka z kolei powoduje uczucie ociężałości oraz ospałości, szczególnie niekorzystnych odczuć dla każdego pracownika.
  • Pełne bezpieczeństwo w zakładzie – energooszczędna klimatyzacja może podnosić bezpieczeństwo pracowników, którzy rozkojarzeni zbyt wysoką temperaturą znacznie częściej popełniają błędy, również te szczególnie niebezpieczne.
  • Wydajność maszyn produkcyjnych – niektóre urządzenia nie mogą pracować w zbyt wysokich temperaturach, która może szkodzić także gotowym produktom. Zamiast organizować postoje, wystarczy efektywny układ klimatyzacyjny.
  • Ochrona artykułów wymagających magazynowania w niskiej temperaturze – w wielu przedsiębiorstwach dokonuje się obróbki termicznej lub produkcji artykułów, które należy przechowywać w odpowiednio niskiej temperaturze. Obniżenie jej wartości do oczekiwanej wymaga zastosowania szczególnie wydajnych i efektywnych urządzeń.

Klimatyzacja energooszczędna – odpowiedź na oczekiwania współczesnych klientów

Jako świadomi klienci coraz bardziej zwracamy uwagę na to, w jakim stopniu nasze działania wpływają na dobro całej planety. Fakt ten nie powinien dziwić – w telewizji, radiu oraz innych mass mediach kwestia ekologii poruszana jest w zasadzie przez cały czas.

Coraz więcej osób próbuje ograniczyć ilość gazów cieplarnianych generowanych do środowiska naturalnego, jedni przesiadają się na rowery, a inni rezygnują z artykułów zapakowanych w plastikowe woreczki jednorazowe. Tak naprawdę jednak największy ślad węglowy pozostawia energia elektryczna, która nie pochodzi magicznie z gniazdek, a w przypadku naszego kraju – ze spalania węgla. Ciężko ten proces nazwać ekologicznym, głównie z uwagi na eksploatację nieodnawialnych źródeł energii.

Energooszczędny klimatyzator ma tę przewagę nad modelem standardowym, że pobiera znacznie mniej energii elektrycznej przy zachowaniu identycznej lub bardzo podobnej wydajności. Oznacza to tyle, że jego użytkowanie w stosunku do standardowego znacznie zmniejsza ślad węglowy pozostawiany przez dane przedsiębiorstwo czy dom na tle całego globu. Wykorzystując wysoką efektywność energetyczną, oczywiście nie wpływamy pozytywnie na planetę – pozostawiamy na niej jedynie mały, niewiele znaczący ślad, znacznie mniejszy niż dotychczas.

Energooszczędny klimatyzator przenośny lub stacjonarny ma ogromną zaletę nie tylko dla klientów prywatnych, lecz także dla przedsiębiorców. Możliwość zareklamowania swojej marki jako żyjącej w zgodzie z myślą ekologii otwiera przed każdym przedsiębiorcą wiele różnych możliwości. Przede wszystkim można pokazać konsumentom podejście firmy względem odpowiedzialnej produkcji czy składowania różnych materiałów, a także zachować dobry wizerunek wśród innych przedsiębiorstw, które zajęły się kwestią ekologii jeszcze wcześniej.

Energooszczędne klimatyzatory – jakie są ich podstawowe założenia?

Każda klimatyzacja energooszczędna jest opisywana za pomocą parametru efektywności energetycznej, który odpowiada za stosunek ilości zużytej przez urządzenie energii elektrycznej w porównaniu do generowanej przez nie mocy, czyli w tym przypadku ilości mocy chłodniczej. Parametr ten można opisywać za pomocą wskaźnika efektywności EER. Dla przykładu klimatyzację, która pobiera podczas swojej pracy 2 kW energii elektrycznej, lecz generuje 4 kW energii chłodniczej, można opisać parametrem EER równym 2 (wartość energii chłodniczej jest dwukrotnie większa niż pobranej energii elektrycznej).

Za informację na temat tego, ile energii zużywa klimatyzacja w warunkach rzeczywistych, odpowiada parametr SEER, który oznacza sprawność energetyczną w ujęciu sezonowym. To informacja bardzo istotna z punktu widzenia odbiorcy końcowego, który dzięki niej jest w stanie dość precyzyjnie ocenić realne wydatki ponoszone na utrzymanie i aktywną eksploatację klimatyzacji.

Ile energii zużywa klimatyzator energooszczędny?

W ofercie marki HITEXA znajduje się wiele urządzeń, które spełniają wszelkie obecnie obowiązujące standardy jakościowe w zakresie zużycia energii przez klimatyzację energooszczędną. Widać to doskonale po parametrach zużycia wody oraz wydajności chłodniczej, które można uznać za nowy rynkowy standard.

Model Viscount o poborze prądu równym 0,8 kW generuje wydajność chłodniczą na poziomie 37,44 kW, przy rzeczywistym przepływie powietrza równym 13 5000 m3/h pracy, oraz zużyciu wody równym 59,9 l/h. To doskonałe parametry, które mogą w rezultacie pozytywnie wpłynąć na wysokość miesięcznych zobowiązań wobec dostawców różnych mediów.

Urządzenia Emperor o poborze prądu 13,9 kW bądź 24,6 kW mają znacznie większą moc – ich wydajność chłodnicza wynosi kolejno 152,53 kW oraz 210,77 kW przy zużyciu wody 244,05 l/h oraz 337,24 l/h. Nominalny oraz rzeczywisty przepływ powietrza w słabszym modelu Emperor wynosi, kolejno, 6 000 m3/h oraz 55 000 m3/h. Wariant mocniejszy, który pobiera 24,6 kW energii elektrycznej, ma powyższe wartości oczywiście nieco wyższe. Wynoszą 80 000 m3/h w nominalnym przepływie powietrza oraz 76 000 m3/h przy przepływie rzeczywistym.

To powinno dać odpowiedź na to, ile energii zużywa klimatyzator marki HITEXA i dlaczego jego zakup ma sens także w kwestii ekonomicznej. Urządzenia te ze względu na ich dokładne dopracowanie mają wiele zastosowań wśród przedsiębiorców, którym zależy na marginalnym wpływie na środowisko naturalne oraz wysokiej wydajności.

FAQ:

  • Czym cechuje się energooszczędny klimatyzator przenośny i stacjonarny?

Energooszczędna klimatyzacja cechuje się głównie minimalnym poborem prądu w stosunku do wydajności chłodniczej i zużycia wody. Istotny jest przede wszystkim parametr EER, który opisuje stosunek mocy chłodniczej w stosunku do ilości wykorzystanego prądu elektrycznego. Parametr SEER opisuje z kolei pobór prądu przez urządzenie w ujęciu sezonowym.

  • Lepszy energooszczędny klimatyzator czy standardowy?

Zawsze warto postawić na jak najbardziej energooszczędny klimatyzator, który będzie generował małe koszty bieżącej eksploatacji przy zachowaniu wysokiej wydajności. Zwrot z inwestycji będzie bardzo szybki.

  • Jak wybrać dobry system klimatyzacji do domu i do biura?

Wybierając energooszczędny klimatyzator przenośny, warto kierować się przede wszystkim stosunkiem poboru prądu do wydajności chłodniczej, ceną zakupu oraz kosztami eksploatacji i serwisu.

wróć