• Aktualności
 • Klimatyzacja przemysłowa – co warto o niej wiedzieć?

Klimatyzacja przemysłowa – co warto o niej wiedzieć?

Klimatyzatory w domach czy mieszkaniach pozwalają odetchnąć chłodnym powietrzem nawet podczas największych upałów. Dzięki nim możliwy jest komfortowy wypoczynek nocą oraz ulga w wysokich temperaturach za dnia. Czy klimatyzacja przemysłowa spełnia te same funkcje? Co warto o niej wiedzieć? Odpowiadamy w poniższym tekście.

Funkcje klimatyzacji przemysłowej

Klimatyzatory przemysłowe spełniają po części te same zadania, co urządzenia domowe – regulują temperaturę w fabrykach czy zakładach, gdzie procesy technologiczne generują duże ilości ciepła. Klimatyzacja przemysłowa zapewnia pracownikom takich miejsc bezpieczeństwo i komfort podczas wykonywania codziennych zadań, a ponadto umożliwia spełnienie ściśle określonych wymogów technologicznych.

Opisywane urządzenia chłodzące instaluje się także w innych miejscach niż fabryki. Kontrola nad parametrami powietrza w obiekcie jest kluczowa np. w:

 • magazynach żywności lub produktów wrażliwych na zmiany temperatury,
 • hodowli zwierząt,
 • produkcji roślinnej,
 • dojrzewalniach serów lub win,
 • drukarniach i serwerowniach,
 • centrach handlowych,
 • restauracjach i piekarniach.

Czym się różni klimatyzacja przemysłowa od zwykłej?

Przede wszystkim klimatyzatory przemysłowe to specjalistyczne urządzenia o znacznie większej wydajności niż jednostki do użytku domowego. Są przeznaczone do przetwarzania znacznie większej ilości powietrza, które jest nie tylko schładzane, ale w tradycyjnych rozwiązaniach również osuszane. Przemysłowe klimatyzatory adiabatyczne jako czynnik chłodzący wykorzystują wodę, dzięki czemu nawilżają przepływające powietrze. Zaawansowane sterowniki umożliwiają pełną kontrolę nad temperaturą oraz wilgotnością gazu. Warto również pamiętać, że klimatyzatory przemysłowe są standardowo większe od zwykłych.

Przemysłowe klimatyzacje – montaż i dobór urządzeń

Dobór modeli klimatyzatorów przemysłowych zależy od danego obiektu – niektóre pomieszczenia wymagają suchego, ciepłego powietrza, a inne wilgotnego i zimnego. Nie istnieje zatem uniwersalne urządzenie, które sprawdzi się w każdym zakładzie produkcyjnym. Ponadto bardzo ważne są: hałas emitowany przez klimatyzatory przemysłowe, ich bezpieczeństwo przeciwpożarowe, możliwość oczyszczania powietrza i sterowanie.

Montaż klimatyzacji przemysłowej również trzeba uzależnić od charakteru budynku. Często tradycyjne urządzenia split lub multisplit wymagają zastosowania nawiewu dolnego w jednostce wewnętrznej, jeśli jednostkę zewnętrzną zamontowano na dachu budowli. Sprzęty ewaporacyjne, np. modele z oferty HITEXA, umożliwiają także nawiew boczny oraz górny, aby efektywnie chłodzić przestrzeń. Dzięki temu nasze klimatyzatory instalowane są m.in. nad maszynami generującymi ciepło (piec, drukarka przemysłowa) albo przy stanowiskach pracy narażonych na zbyt wysokie temperatury (strefa spawania).

Dlaczego warto zainwestować w wydajne klimatyzatory przemysłowe?

Klimatyzacja przemysłowa jest ważna nie tylko dla osób pracujących w zakładzie, ale również dla maszyn czy przechowywanych towarów. Wysoka temperatura znacznie skraca żywotność specjalistycznych urządzeń – w ciepłych pomieszczeniach bez izolacji często dochodzi do skraplania wody, stąd nietrudno o rdzę oraz awarie. Narzędzia wymagają napraw, co z kolei wiąże się z niemałymi wydatkami i ograniczonej wydajności zakładu.

Warto ponadto pamiętać, że nowoczesne klimatyzatory przemysłowe posiadają opcję oczyszczania powietrza – zaawansowane filtry zatrzymują nie tylko kurz, ale także niebezpieczne dla zdrowia pracowników i działania maszyn drobnoustroje. To wyjątkowo ważne np. w przemyśle włókienniczym, papierniczym czy chemicznym. Chłodne powietrze bez szkodliwych alergenów sprawia, że przebywający w obiekcie ludzie mniej chorują, a praca jest mniej męcząca.

We wspomnianych wcześniej gałęziach przemysłu, włókiennictwie i papiernictwie, a także innych, suche, gorące powietrze negatywnie wpływa na włókna tekstyliów oraz papieru. Często wskutek tarcia materiału dochodzi bowiem do niebezpiecznych wyładowań elektrostatycznych, których efektem może być szybko rozprzestrzeniający się płomień. To szczególnie uciążliwe w sezonie grzewczym. Aby skutecznie zapobiec wyładowaniom, warto wykorzystać klimatyzator przemysłowy nawilżający powietrze. Wilgotność powietrza na poziomie 50-55% ułatwia bowiem bezpieczne odprowadzanie ładunków elektrycznych.

Jakie klimatyzatory przemysłowe kupić?

Podczas wyboru odpowiednich klimatyzatorów przemysłowych warto rozważyć kilka opcji – zarówno te tradycyjne, jak i nowoczesne. HITEXA proponuje wydajne systemy klimatyzacyjne do przemysłu oparte na naturalnym zjawisku ewaporacji. W naszych urządzeniach powietrze schładzane jest wodą krążącą w panelach celulozowych, dzięki czemu prezentowane sprzęty dodatkowo umożliwiają nawilżenie powietrza w zakładzie. W odróżnieniu od standardowych sprzętów są nie tylko ekologiczne, ale również o wiele cichsze.

Wielką zaletą naszych produktów jest wygodne sterowanie. Odbywa się ono za sprawą specjalnego protokołu transmisji danych Modbus RTU. Umożliwia on monitorowanie i kontrolę nad m.in.:

 • temperaturą,
 • wilgotnością,
 • pracą dołączonych do systemu wentylatorów wywiewnych,
 • dopływ i drenaż czynnika chłodzącego – wody.

Ich regulację można przeprowadzić przez aplikację web w smartfonie. Aplikacja powiadomi również o zbliżających się terminach przeglądów czy usterkach. Nasze klimatyzatory przemysłowe są intuicyjne w obsłudze. Zapraszamy do kontaktu, a z przyjemnością doradzimy klientom najlepsze rozwiązania do danego obiektu.

FAQ

 • Czym się różni klimatyzacja przemysłowa od zwykłej?

Klimatyzatory przemysłowe są znacznie większe od tych stosowanych w domach, a co za tym idzie, są o wiele bardziej wydajne. Nowoczesne sprzęty oferują pełną kontrolę nad parametrami powietrza w zakładzie.

 • Jak dobrać klimatyzatory przemysłowe?

Warto przemyśleć potrzeby mikroklimatyczne w obiekcie i wybrać odpowiadający im klimatyzator przemysłowy. Trzeba zwrócić uwagę na jego funkcje, kierunek nawiewu, emisję hałasu, a także sposób sterowania.

 • Dlaczego warto zainwestować w klimatyzację przemysłową?

Ponieważ zbyt wysoka temperatura prowadzi do poważnych awarii specjalistycznych maszyn. Klimatyzacja nie tylko schładza powietrze, ale również usuwa z niego zanieczyszczenia, które również mogą doprowadzić do usterek w różnych urządzeniach. Kontrola klimatu w zakładzie przemysłowym pozytywnie wpływa także na zdrowie i samopoczucie pracowników.

wróć