• Aktualności
  • Klimatyzacja przemysłowa – zasady doboru i montażu

Klimatyzacja przemysłowa – zasady doboru i montażu

 

Klimatyzacja przemysłowa – zasady doboru i montażu

Dobór odpowiedniej klimatyzacji przemysłowej to nie lada wyzwanie. Konieczne jest dopasowanie jej do specyfiki linii produkcyjnej, rodzaju produkcji, przechowywanych materiałów, a także przebywających w pomieszczeniach ludzi . Ponadto sprzęt chłodzący powinien być również ekonomiczny zarówno w zakupie jak i w eksploatacji – tutaj czynnikiem kluczowym nierzadko okazuje się zaplanowany montaż.

Klimatyzacja przemysłowa: nowe rozwiązania

Ze względu na zmiany klimatyczne inwestorzy i projektanci budynków przemysłowych poszukują ekonomicznej alternatywy dla tradycyjnej klimatyzacji freonowej. I nic dziwnego – konwencjonalne urządzenia zużywają sporo energii, a co za tym idzie również środków finansowych, wysuszają powietrze, są narażone na usterki mechaniczne oraz źle wpływają na środowisko naturalne.

Klimatyzacja adiabatyczna doskonale sprawdza się jako nowe rozwiązanie chłodzące do budynków przemysłowych, ponieważ cechują ją między innymi:

  • niewysokie koszty utrzymania przy dużej wydajności chłodniczej,

  • odporność na awarie,

  • poprawa jakości powietrza przez nawilżanie,

  • zastosowanie bezpiecznego czynnika chłodzącego – wody,

  • szybki zwrot inwestycji.

W klimatyzatorach ewaporacyjnych stosuje się chłodzenie bezpośrednie, które polega na obniżaniu temperatury przepływającego przez panel celulozowy powietrza za pomocą odparowywania wody. Ciepło jawne z powietrza zewnętrznego jest „zużywane” do przekształcenia płynu w panelach celulozowych w parę wodną. W ten sposób do pomieszczeń trafia świeże, schłodzone nawilżone powietrze. Przy zbilansowaniu wentylacji wyciągowej oraz zyskach ciepła w pomieszczeniach nie należy obawiać się istotnego wzrostu wilgotności powietrza.

Montaż klimatyzacji – przepisy prawne

W Polsce wprowadzono przepisy prawne, które mają ograniczać emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych z 15 maja 2015 roku, zwana ustawą f-gazową, wymaga, aby po roku 2020 zaprzestać serwisów klimatyzacji z niektórymi czynnikami chłodniczymi. W klimatyzatorach konwencjonalnych po roku 2025 ma być stosowany jedynie difluorometan, który ma mniejsze oddziaływanie na środowisko naturalne.

Oprócz tego właściciel urządzenia chłodzącego musi założyć i prowadzić kartę z odnotowaniem kontroli szczelności sprzętu, prac serwisowych, instalacji oraz demontażu klimatyzacji. Wymienione zadania może przeprowadzić wyłącznie osoba o odpowiednich uprawnieniach. W przypadku niestosowania się do powyższych przepisów właściciel, a także firma świadcząca usługi klimatyzacyjne, mogą zostać ukarani karą grzywny.

W klimatyzacji adiabatycznej nie wykorzystuje się freonów, a jedynie wodę, która nie zagraża środowisku ani użytkownikom urządzeń. Ze względu na to, wyżej wymieniona ustawa nie zmienia zasad instalacji czy użytkowania sprzętów ewaporacyjnych. Aby zapewnić poprawną pracę klimatyzatorów, należy regularnie oczyszczać zbiornik wodny oraz raz na kwartał dezynfekować panele celulozowe. Koniecznie trzeba także obserwować wydajność i szczelność urządzenia.

Montaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora

W tradycyjnych rozwiązaniach typu split lub multisplit montaż klimatyzacji na dachu budynku przemysłowego wymaga często zastosowania jednostki wewnętrznej z nawiewem dolnym. Oferta HITEXA obejmuje klimatyzatory adiabatyczne idealne do budynków przemysłowych z nawiewem dolnym, górnym i bocznym. W połączeniu z zaawansowanymi wentylatorami tworzą proste systemy chłodzące, których pracę można dopasować do specyfiki procesów technologicznych czy przechowywanych materiałów. Odpowiednio zainstalowane urządzenia zapewniają klimatyzację ogólną, strefową i stanowiskową.

Często po montażu a przed pierwszym uruchomieniem oraz przy okresowych przeglądach pracownicy firmy klimatyzacyjnej przeprowadzają próbę azotową klimatyzacji. Ma ona na celu sprawdzenie szczelności instalacji. Podczas takiej próby rurki do klimatyzacji, a także resztę systemu napełnia się azotem pod ciśnieniem ok. 4,5 Mpa i pozostawia na dobę. Po tym czasie spadek ciśnienia nie powinien spaść poniżej 2% wymienionej wartości. Na koniec azot zastępuje się freonem i uruchamia urządzenie.

W adiabatycznej klimatyzacji przemysłowej takie testy nie są przeprowadzane. Z nieprawidłowo zamontowanego lub zabrudzonego urządzenia ewaporacyjnego może wyciekać woda, na co warto zwrócić uwagę i przeprowadzić szybką naprawę. Przewody do klimatyzacji adiabatycznej, które eliminują problem skraplania, a dodatkowo świetnie sprawdzają się w budynkach przemysłowych, to kanały tekstylne. Proste w budowie oferują równomierną dystrybucję chłodnego pomieszczenia w halach produkcyjnych i magazynach.

Sterowanie klimatyzacją przemysłową

Użytkownicy tradycyjnej klimatyzacji freonowej często sami podejmują się instalacji takich urządzeń. W internecie można znaleźć wiele pytań o odpowiednie narzędzia czy materiały niezbędne do przeprowadzenia montażu, na przykład o to, jakie kable do klimatyzacji zastosować dla poprawnej pracy systemu. W rozwiązaniach przemysłowych instalację należy zlecić sprawdzonej firmie. Profesjonalny montaż jest obecnie wymagany prawnie, ale dodatkowo gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania i regulaminowe sterowanie sprzętem, najczęściej przy pomocy panelu ściennego.

Modele prezentowane w katalogu HITEXA mogą również być obsługiwane przez sterownik naścienny , jednak najczęściej nasi klienci stosują wygodną aplikację przez komputer lub dowolne urządzenie mobilne. Protokół transmisji danych Modbus RTU z interfejsem RS-485 pozwala precyzyjnie ustawić tryb pracy sprzętu adiabatycznego, wentylatorów oraz proces ewaporacji. Czujniki temperatury i wilgotności znacznie ułatwiają zadanie. Połączenie ze smartfonem, tabletem lub laptopem pozwala wykryć rzadko występujące usterki i szybko je naprawić.

FAQ

Dlaczego coraz częściej wybierana jest ewaporacyjna klimatyzacja przemysłowa?

Klimatyzacja ewaporacyjna nie wykorzystuje szkodliwych gazów, a czynnikiem chłodzącym jest neutralna woda, zużywa mniej energii oraz środków finansowych, nawilża powietrze i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Inwestycja w urządzenia adiabatyczne szybko się zwraca.

Jakie przepisy prawne wpływają na montaż klimatyzacji?

Ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych z 15 maja 2015 roku. Wymaga ona zmiany szkodliwych freonów na nieco mniej groźny difluorometan w tradycyjnych klimatyzatorach do 2025 roku. Montaż klimatyzacji freonowej musi być opisany w karcie urządzenia i przeprowadzony przez wykwalifikowaną osobę.

Na czym polega próba azotowa klimatyzacji przemysłowej?

Przed pierwszym uruchomieniem pracownicy firmy klimatyzacyjnej napełniają instalację azotem o określonym ciśnieniu na 24 godziny, a po upływie tego czasu sprawdzają ciśnienie gazu. Jeśli nie spadło o więcej niż 2%, klimatyzator jest szczelny i może zostać napełniony freonem, a następnie rozpocząć pracę. W klimatyzacji adiabatycznej nie przeprowadza się próby azotowej.

wróć