• Aktualności
 • Klimatyzacja w przemyśle – o co tak naprawdę chodzi?

Klimatyzacja w przemyśle – o co tak naprawdę chodzi?

Klimatyzacja w przemyśle stanowi podstawę działania wielu hal produkcyjnych i zakładów pracy. To ona ma za zadanie zapewnić pracownikom odpowiednie warunki. Dba o odpowiednią temperaturę powietrza czy wilgotność. Często służy również oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń. O co tak naprawdę chodzi z klimatyzacją w przemyśle?

Gdzie jest potrzebna klimatyzacja przemysłowa?

W wielu zakładach utrzymanie stałej, odpowiedniej temperatury jest kluczowe dla powodzenia całego procesu technologicznego. Profesjonalny system lub urządzenia klimatyzacyjne potrzebne są przede wszystkim w:

 • hutach metalu,
 • rafineriach,
 • warsztatach mechanicznych,
 • zakładach spożywczych i farmaceutycznych,
 • pomieszczeniach gospodarczych,
 • laboratoriach,
 • galeriach handlowych i marketach,
 • siłowniach.

Od odpowiedniej klimatyzacji w danym miejscu zależy nie tylko powodzenie procesu produkcji jak w przypadku leków czy jedzenia, ale także zdrowie i komfort pracowników oraz klientów. Warto pamiętać o tym, że pracownik, który pracuje w dobrych warunkach, jest o wiele bardziej wydajny, a klient dłużej pozostaje w miejscu, w którym może zapoznać się z towarami lub usługami.

Jak działa klimatyzacja hali przemysłowej?

Wielu ludzi zastanawia się, jak działa klimatyzacja hali przemysłowej, bowiem już na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to przedsięwzięcie proste. Klimatyzator przemysłowy ma za zadanie poddawać powietrze obróbce – chłonie je i chłodzi, a ciepło odprowadza do skraplacza, który jest podstawowym elementem konstrukcyjnym większości klimatyzatorów. Jego działanie jednocześnie wymusza wymianę powietrza. Klimatyzatory chłodząc powietrze, filtrują je, zatem są sposobem na ograniczenie zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Żeby odpowiednio pełniły swoją funkcję, należy wybrać tylko odpowiedni klimatyzator, najlepiej z filtrami, które pozwolą zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników.

Jaka powinna być klimatyzacja w hali przemysłowej?

Klimatyzacja w hali przemysłowej powinna być dopasowana do jej rozmiaru oraz specyfiki pracy, jaką wykonuje się w hali. Klimatyzacja powinna być także cicha, aby nie narażać pracowników na nadmierny hałas. Zależnie od powierzchni, jaką trzeba klimatyzować, dobiera się albo pojedyncze urządzenia, które zapewnią dobrą jakość powietrza, albo montuje się całe systemy klimatyzacyjne.

Dlaczego w halach produkcyjnych jest gorąco?

W każdej gałęzi przemysłu niezależnie od tego, co się wytwarza, korzysta się z rozmaitych maszyn, a czasami całych parków maszynowych. Maszyny działając, nieustannie emitują ciepło, podobnie jak pracownicy przebywający w hali. Jeśli zakład jest pozbawiony klimatyzacji, a znajduje się w budynku, powietrze nie rusza się i nie ma szans dokonania jego wymiany. Otwieranie okien i drzwi zazwyczaj nie wystarcza, ponieważ hale najczęściej są zbyt duże, podobnie jak ilość ogrzewanego przez maszyny i ludzi powietrza, dlatego w każdym zakładzie produkcyjnym konieczne jest zamontowanie klimatyzacji.

Dlaczego klimatyzacja w przemyśle jest ważna?

Do czego prowadzi brak klimatyzacji, w miejscu, które jej wymaga? Najczęściej do przyspieszonego niszczenia się maszyn i ich elementów składowych. W bardzo ciepłych pomieszczeniach, w których brak odpowiedniej izolacji, często zdarza się, że woda skrapla się wewnątrz maszyn, co prowadzi do ich awarii. Oznacza to nie tylko ogromne straty finansowe, ale także generuje ryzyko zagrożeń związanych z usterkami. Brak klimatyzacji prowadzi także do unoszenia się w powietrzu wszelkich pyłów, drobnoustrojów chorobotwórczych, roztoczy i pleśni, co znowu nie wpływa pozytywnie ani na stan maszyn, ani zdrowie pracowników.

Klimatyzacja w przemyśle od HITEXA

Nasza firma HITEXA zajmuje się klimatyzacją, wentylacją, grzaniem i nawilżaniem powietrza w wielu halach i zakładach produkcyjnych na terenie całej Polski. Oferowane sprzęty są zawsze dopasowane do potrzeb Klientów, ponieważ szczególną uwagę przykładamy indywidualizacji proponowanych rozwiązań. Sprzedajemy i wynajmujemy klimatyzatory, a także dajemy możliwość testowania ich przez określony czas. Proponowane urządzenia to przede wszystkim wygoda użytkowania, konkurencyjne ceny, niskie koszty eksploatacji i liczne funkcje dodatkowe takie jak oczyszczanie lub nawilżanie powietrza. W asortymencie znajdują się klimatyzatory ewaporacyjne, które potrzebują 80% energii mniej, niż zwykłe klimatyzatory.

Cichy klimatyzator przemysłowy HITEXA

Cichy klimatyzator przemysłowy to coś, co do czasu wydawało się praktycznie niemożliwe, bowiem klimatyzatory z reguły działają raczej dość głośno. Powoduje to, że w wielu halach produkcyjnych sprężarkę i skraplacz umieszcza się na zewnątrz budynku, by ograniczyć hałas wewnątrz. W ofercie naszej marki HITEXA dostępne są również ciche klimatyzatory, które w żaden sposób nie będą uprzykrzały funkcjonowania pracownikom zakładu. Wybierając naszą firmę, można mieć pewność, że dostosujemy powietrze do Twoich potrzeb.

FAQ:

 1. Czy montaż klimatyzacji jest obowiązkowy w halach produkcyjnych?

Pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki do pracy w tym temperaturę oraz jego optymalny poziom czystości. Chociaż konieczność montażu klimatyzacji zależy od zakładu, można wysunąć twierdzenie, że tak, w większości obiektów montaż będzie konieczny.

 1. Jaka powinna być klimatyzacja do hali przemysłowej?

Klimatyzacja do hali przemysłowej powinna być odpowiednio dopasowana do charakteru pracy w zakładzie. Musi być także wystarczająco wydajna i cicha.

 1. Jak dobrać odpowiednie rozwiązanie do konkretnej hali?

Żeby dobrać odpowiednią klimatyzację do konkretnej hali, należy przeprowadzić dokładną analizę potrzeb i celów montowania danego systemu w zakładzie. Pomóc w tym mogą specjalistyczne firmy zajmujące się klimatyzacją jak np. HITEXA.

wróć