• Aktualności
 • Nagrzewnica gazowa czy elektryczna? Zalety i bezpieczeństwo

Nagrzewnice to urządzenia, które, jak sama nazwa wskazuje, służą do podwyższania temperatury w całym pomieszczeniu bądź tylko w określonych strefach. Ich zastosowanie jest w zasadzie nieograniczone – służą od lat w garażach, jak i w obiektach sportowych oraz halach produkcyjnych. Wielu przedsiębiorców jeszcze przed ostatecznym zaprojektowaniem systemu zastanawia się, czy nagrzewnica gazowa jest bezpieczna i czy stanowi dobrą alternatywę dla elektrycznej.

Do czego służą nagrzewnice?

Nagrzewnice elektryczne i gazowe służą w jednym i konkretnym celu – mają podwyższyć temperaturę panującą w np. pomieszczeniach gospodarczych lub obiektach handlowych. Działanie to realizują na kilka sposobów, różniących się zarówno paliwem (gaz lub energia elektryczna) jak i sposobem emitowania ciepła do wnętrza.

 • Nagrzewnice promiennikowe – urządzenia te zasilane energią elektryczną lub gazem, emitują ciepło do pomieszczenia poprzez sukcesywne zwiększanie temperatury elementów grzewczych. Przypominają zatem działaniem standardowe domowe grzejniki, w których elementem emitującym ciepło jest zewnętrzna obudowa, np. pojedyncze żebra. Ogromną zaletą tego typu urządzeń jest błyskawiczne rozgrzewanie się do żądanej temperatury oraz możliwość zastosowania w obiektach o niskiej klasie izolacji i wyższych niż 4 m.
 • Nagrzewnice nadmuchowe – urządzenia te różnią się od powyższych przede wszystkim zastosowaniem – sprawdzą się doskonale w pomieszczeniach znacznie niższych, lecz większych. W powyższym urządzeniu ogrzewanie przebiega poprzez rozgrzewanie promiennika, podczas gdy w nadmuchowym za rozprowadzenie ciepła odpowiada za to duży i wydajny wentylator. Dużą zaletą jest także możliwość wykorzystania urządzenia do oczyszczania powietrza, jeśli zostanie wyposażone w filtry.

Gdzie stosuje się nagrzewnice gazowe i elektryczne?

Nagrzewnice, niezależnie od sposobu ich zasilenia czy formy emitowania ciepła do pomieszczeń, mają ogromną liczbę zastosowań we współczesnym przemyśle, lecz nie tylko. Wykorzystuje się je np. do ogrzewania dużych i przestronnych zakładów produkcyjnych. Podwyższenie temperatury do komfortowej dla pracowników zwiększa ich wydajność, lecz także może oznaczać lepsze zachowanie niektórych materiałów i surowców. Część z nich wymaga pracy w temperaturze nieco wyższej, kiedy to stają się bardziej plastyczne lub odwrotnie, nieco twardsze i łatwiejsze w dalszej obróbce.

Nagrzewnicę elektryczną i gazową można wykorzystać również do ogrzewania dużych obiektów, w tym hal sportowych, np. półotwartych. W takim przypadku urządzenia te powinny charakteryzować się najwyższą możliwą wydajnością, lecz także stuprocentowym bezpieczeństwem, gdyż to od nich zależy życie i zdrowie odwiedzających dany obiekt. Ponadto niezależnie od rodzaju nagrzewnic, można je wykorzystać także do ogrzewania montażowni, w których powinna panować zawsze idealna temperatura. Urządzenia doskonale wpasują się także w garaże oraz inne budynki, w których należy bezwzględnie zadbać o właściwą jej wartość.

Nagrzewnica gazowa – najważniejsze zalety

Nagrzewnice gazowe przemysłowe to urządzenia wybierane przede wszystkim przez przedsiębiorców, dla których liczy się bardzo niski koszt eksploatacji oraz stosunkowo wysoka mobilność. Do generowania ciepła wymagają dostępu do gazu, który to przepływa w trakcie pracy nagrzewnicy przez otwartą komorę spalania.

 • Bardzo duża wydajność sprawia, że nagrzewnice gazowe sprawdzą się najlepiej w przypadku dużych, wielkopowierzchniowych obiektów, w których należy ogrzać bardzo dużą przestrzeń.
 • Gaz to stosunkowo tanie paliwo, dlatego użytkowanie nagrzewnicy gazowej również nie należy do kosztownych. Tym samym spada też cena za utrzymanie odpowiedniej temperatury w danym pomieszczeniu. Rekompensuje to oczywiście koszt bieżącej konserwacji, który wynika przede wszystkim ze sprawdzenia szczelności urządzenia i nie tylko.

Czy nagrzewnica gazowa jest bezpieczna w użytkowaniu?

Wielu przedsiębiorców przed zakupem nagrzewnicy gazowej zastanawia się, czy będzie bezpieczna w użytkowaniu. Odpowiadamy – tak, ale wyłącznie w przypadku, gdy jako przedsiębiorcy zajmiemy się prawidłowym odprowadzaniem spalin. Spalanie gazu równa się także generowaniu spalin, co w rezultacie oznacza, że urządzenia te można bez większego kłopotu stosować głównie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Należy zadbać o zredukowanie ryzyka generowania czadu, a także odprowadzenie wody generowanej w trakcie pracy tego urządzenia.

Oczywiście z odprowadzaniem spalin wiążą się pewne koszty, jednak nie na tyle duże, aby zniwelować wszelkie zalety płynące z zastosowania stosunkowo taniego paliwa. Instalacja ta nie jest potrzebna wyłącznie w przypadku, gdy dysponujemy pomieszczeniem o odpowiedniej wentylacji.

Nagrzewnice elektryczne – zalety i cechy szczególne

Nagrzewnice elektryczne do osuszania pomieszczeń mają inne zalety i charakterystykę. Ze względu na nieco mniejszą moc najlepiej sprawdzą się w przypadku niewielkich obiektów, lecz zaletą jest brak wytwarzania ognia. W rezultacie można je zastosować wszędzie tam, gdzie występowałby duży problem z odprowadzeniem spalin. Z tego względu sprawdzą się np. w produkcji lakierów czy w poligrafii.

Nagrzewnica elektryczna czy gazowa?

Elektryczna i gazowa nagrzewnica powietrza mają zupełnie różne zalety, a tym samym także zastosowania.

 • Nagrzewnicę elektryczną warto kupić w przypadku, gdy dysponujemy obiektem o dużym ryzyku wybuchu pożaru. Brak generowania ognia sprawia, że z nagrzewnic elektrycznych można korzystać w zasadzie wszędzie.
 • Nagrzewnicę gazową warto wykorzystać do ogrzewania dużych pomieszczeń oraz wszędzie tam, gdzie da się skorzystać z zalet instalacji odprowadzającej spaliny.
 • Na rynku znajdziemy także nagrzewnice olejowe, które mają wiele zalet wynikających z ich konstrukcji. Nagrzewnica olejowa występuje w wariancie z odprowadzaniem spalin oraz bez, które z oczywistych względów różnią się ceną oraz konstrukcją.

FAQ:

 • Gdzie stosuje się nagrzewnice gazowe i elektryczne?

Nagrzewnice powietrza gazowe oraz elektryczne mają wiele zastosowań. Wykorzystuje się je do ogrzewania obiektów sportowych, zakładów produkcyjnych, hal magazynowych, montażowni i wielu innych.

 • Nagrzewnica gazowa czy elektryczna – która jest lepsza?

Nagrzewnica elektryczna sprawdzi się podczas użytkowania w obiektach narażonych na wybuchy pożarów, gdyż urządzenia te nie generują ognia w trakcie swojej pracy i nie emitują spalin. Nagrzewnicę gazową z kolei warto wybrać tam, gdzie liczy się wysoka wydajność i minimalny koszt użytkowania.

 • Czy nagrzewnica gazowa jest bezpieczna w użytkowaniu?

Tak, ale tylko w przypadku, gdy będzie prawidłowo wdrożona. Modele gazowe w trakcie pracy generują ogień, dlatego podczas ich instalacji istotne są systemy odprowadzania spalin oraz częste czynności konserwacyjne.

wróć