• Aktualności
  • Odpowiednia wentylacja budynków – dlaczego jest tak ważna?

Odpowiednia wentylacja budynków – dlaczego jest tak ważna?

Klimatyzacja ma wielkie znaczenie w obiektach mieszkalnych i przemysłowych: zapewnia odpowiednią temperaturę powietrza dla ludzi przebywających we wnętrzu, a także zwierząt lub przechowywanych towarów. Dlaczego wentylacja w budynku jest równie ważna? W poniższym tekście bliżej przyjrzymy się roli urządzeń do wentylacji – zachęcamy do lektury.

Odpowiednia wentylacja pomieszczeń mieszkalnych i nie tylko

Każdy budynek, niezależnie od jego przeznaczenia, powinien posiadać dopasowany system wentylacyjny. Przepływ świeżego powietrza zapewnia przede wszystkim dobre samopoczucie oraz zdrowie przebywających wewnątrz osób. Wymiana powietrza ma również pozytywny wpływ na artykuły przechowywane w magazynach oraz rośliny i zwierzęta w obiektach rolniczych. Nic więc dziwnego, że wentylacja ma wielkie znaczenie już na etapie projektowania nowego budynku.

Do głównych zadań wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej należy wymiana powietrza bez względu na porę roku, nie można jednak zapominać również o odprowadzaniu wilgoci. Wzrost wilgotności powietrza sprzyja rozwojowi grzybów oraz pleśni, które negatywnie wpływają na samopoczucie ludzi, a także kondycję samego budynku.

Oprócz tego odpowiednia liczba wymian powietrza zapewnia bezpieczeństwo korzystania z urządzeń gazowych, jak kuchenka, piece czy piekarniki. Ma to duże znaczenie w domach prywatnych, a także piekarniach czy innych budynkach przemysłowych ogrzewanych gazem. Prawo budowlane jasno określa wymogi stosowania odpowiedniej wentylacji w takich obiektach.

Nieodpowiednia wentylacja w budynkach – skutki

Nieprawidłowo działające kanały wentylacyjne albo wadliwa instalacja ma niekorzystny wpływ na zdrowie osób przebywających w takim budynku. Trzeba bowiem wiedzieć, że w zamkniętym pomieszczeniu bardzo szybko rośnie stężenie dwutlenku węgla. W pomieszczeniu o kubaturze 20 m³ bez wentylacji już po godzinie mogą występować objawy niedotlenienia organizmu, czyli zmęczenie, bóle głowy oraz trudność koncentracji.

Brak wentylacji mechanicznej lub grawitacyjnej prowadzi również do powolnego niszczenia samej konstrukcji budynku. Można zauważyć zaparowane szyby, na ścianach powstaje pleśń, a niepracujący system wentylacji powoduje nieprzyjemne zapachy stęchlizny i charakterystyczny zaduch.

Rodzaj wentylacji i jej zastosowanie

Wentylacja naturalna, czyli wentylacja grawitacyjna

Do działającej wentylacji tego rodzaju nie potrzeba dodatkowych mechanizmów – odpływ powietrza zużytego odbywa się na skutek ruchu powietrza na podstawie różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku. Trzeba jednak prawidłowo wykonać przewody wentylacyjne, a także zamontować nawiewniki okienne.

Wentylacja mechaniczna

System wentylacji mechanicznej wymusza wymianę powietrza za sprawą silnika elektrycznego wentylatora. Urządzenia mechaniczne umożliwiają więc pełną kontrolę nad intensywnością wentylacji oraz dopasowanie jej do warunków panujących aktualnie w obiekcie.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest rozbudowana o specjalny rekuperator. Urządzenie odpowiada za odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z budynku, stanowi zatem rozwiązanie ekologiczne. Oprócz tego umożliwia redukcję kosztów zużycia energii.

Wentylacja hybrydowa

Instalacja tego rodzaju to połączenie wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną. W systemie wentylacji hybrydowej powietrze jest wymieniane dzięki naturalnym zjawiskom albo za sprawą wentylatorów – w zależności od warunków atmosferycznych w pomieszczeniu.

Wentylacja w budynku mieszkalnym

Lokale mieszkalne w Polsce zaopatrzone są głównie w wentylację grawitacyjną. W budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego ciepłe powietrze unosi się do góry w kominach wentylacyjnych, stwarzając podciśnienie, które „zasysa" do obiektu świeże powietrze z zewnątrz. Prawidłowa wentylacja w domu umożliwia pełną wymianę powietrza w ciągu godziny. Jeśli system wentylacji grawitacyjnej nie działa wydajnie, można zastosować wentylację mechaniczną i w ten sposób poprawić jakość powietrza w mieszkaniu oraz pozbyć się nadmiaru wilgoci, która może być przyczyną powstawania pleśni.

Wentylacja budynku gospodarczego

Napływ powietrza świeżego należy zapewnić nie tylko do obiektów, w których przebywa się długotrwale. Przykładem budynku gospodarczego wymagającego odpowiedniej wentylacji jest garaż – odprowadzanie spalin silnikowych oraz oparów benzyny na długotrwały wpływ na zdrowie użytkownika pomieszczenia. Istnieją garaże z wentylacją grawitacyjną, jednak warto przemyśleć instalację systemu, gdzie pracują urządzenia mechaniczne, wymuszające przepływ powietrza.

W ogrzewanych garażach należy zamontować wentylację mechaniczną wywiewną, która skutecznie usunie opary i inne zanieczyszczenia z powietrza, ale również nagromadzoną wilgoć.

Wentylacja budynku inwentarskiego

Wymiana powietrza jest bardzo ważna dla zdrowia ludzi, a także zwierząt. Wentylacja w budynku inwentarskim ma zapewniać więc odpowiednią temperaturę, wilgoć i ogólną jakość powietrza. Nieefektywna wymiana powietrza stanowi zagrożenie dla dobrobytu zwierząt – nagromadzenie gazów, takich jak amoniak czy dwutlenek węgla, oraz wilgoci co prowadzić może do zmniejszenia współczynnika konwersji paszy oraz produkcyjności.

Wentylacja pomieszczeń zapobiega chorobom u zwierząt, a także pozytywnie wpływa na konstrukcję obiektu. Odpowiedni system sprawia, że wilgoć nie przenika do dachu i podłogi, zatem przedłuża jego żywotność.

Chociaż wentylacja grawitacyjna może być stosowana w budynkach inwentarskich, znacznie lepiej sprawdza się wentylacja mechaniczna. Ekonomiczny system chłodzenia wyposażony w klimatyzatory ewaporacyjne oraz wentylatory ścienne przemysłowe HITEXA pozwalają zmaksymalizować produkcję – krowy, które nie są narażone na stres cieplny, dają więcej mleka, łatwiej się zacielają i rzadziej zapadają na choroby. Urządzenia podłączone do naszych sterowników mikroklimatu to bezpieczne, wydajne oraz bezawaryjne rozwiązanie.

Wentylacja w budynku przemysłowym

Wentylacja nawiewno-wywiewna z katalogu HITEXA sprawdza się nie tylko w budynkach inwentarskich, ale również w obiektach komercyjnych i przemysłowych. Warto przemyśleć instalację urządzeń w pomieszczeniach, w których prowadzone są procesy technologiczne emitujące zanieczyszczenia powietrza (pyły, dym, opary) albo przestrzeniach ogrzewanych gazowo.

Wentylatory stanowią także atrakcyjny element dodatkowy do klimatyzacji ewaporacyjnej – wówczas inwestor ma pełną kontrolę nad mikroklimatem w budynku, temperaturą, wilgotnością i czystością powietrza.

FAQ

  • Czy w budynku musi być wentylacja?

Tak. Każdy budynek musi być wyposażony w system wymiany powietrza – np. wentylację grawitacyjną. To szczególnie ważne w obiektach z kuchenką gazową lub kotłem z otwartą komorą spalania.

  • Jakie są najpopularniejsze rodzaje wentylacji?

System wentylacji naturalnej (grawitacyjnej) opiera się na fizycznym zjawisku wymiany powietrza, wentylacja mechaniczna wymusza przepływ powietrza, a wentylacja hybrydowa to połączenie tych rozwiązań.

  • Dlaczego wentylacja budynków inwentarskich jest tak ważna?

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna odprowadza wilgoć, pleśń i grzyby, a także nagromadzone gazy, zapobiega więc chorobom zwierząt oraz degradacji samej konstrukcji obiektu. W efekcie – pozwala zmaksymalizować produkcję i zyski.

wróć