ogrzewanie na podczerwień zużycie prądu

W dzisiejszych czasach, kiedy to poszukiwania efektywnych i ekologicznych rozwiązań grzewczych przybierają na sile, coraz większą popularność zdobywa technologia oparta na promieniowaniu podczerwonym. Ogrzewanie na podczerwień to innowacyjny sposób dostarczania ciepła, który wykorzystuje promieniowanie do nagrzewania obiektów w pomieszczeniach. Unikalna metoda oddziaływania na otoczenie sprawia, że promieniowanie podczerwone oferuje szereg korzyści, które wyróżniają go spośród tradycyjnych systemów grzewczych. Jakie jest jednak zużycie energii elektrycznej? Odpowiadamy!

Czym jest ogrzewanie na podczerwień i do czego służy?

Ogrzewanie na podczerwień to innowacyjna metoda zwiększania temperatury we wnętrzu, która wykorzystuje promieniowanie cieplne do komfortowego ogrzewania pomieszczeń.

Ogrzewanie na podczerwień opiera się na emisji promieniowania elektromagnetycznego o długości fali większej niż światło widzialne, ale krótszej niż mikrofale. Ten rodzaj promieniowania oddziałuje bezpośrednio na cząsteczki oraz obiekty w otoczeniu, które pochłaniają i emitują ciepło. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów konwekcyjnych, w których głównym nośnikiem ciepła jest ogrzewane powietrze, w ogrzewaniu na podczerwień to obiekty w pomieszczeniu same stają się źródłem ciepła. Dzięki temu osiąga się równomierne i komfortowe nagrzewanie, eliminując problem zimnych stref w pomieszczeniu.

Ogrzewanie na podczerwień można podzielić na trzy główne kategorie, w zależności od długości fali promieniowania. Krótkofalowe (IR-A) ma najkrótszą długość fali i generuje najwięcej ciepła, średniofalowe (IR-B) emituje go nieco mniej, podczas gdy długofalowe (IR-C) ma najdłuższą długość fali i generują najmniej ciepła. Wszystkie zapewniają co prawda równomierny rozkład temperatur, lecz różnią się mocą oraz ceną zakupu.

Promieniowanie podczerwone – zużycie energii elektrycznej

Czy opłaca się promiennik podczerwieni? Zużycie prądu, jak się okazuje, plasuje się na bardzo niskim poziomie. Wpływ na ten stan rzeczy ma między innymi to, jak bardzo efektywnie działa ogrzewanie podczerwienią. Dzięki skoncentrowanemu oddziaływaniu na obiekty w pomieszczeniu, a nie na samo powietrze, minimalizuje się straty ciepła.

Koszty eksploatacji ogrzewania na podczerwień są również związane z lokalnymi stawkami za energię elektryczną oraz wyborem konkretnych paneli grzewczych. Warto jednak zaznaczyć, że dzięki efektywności tego systemu, inwestycja w ogrzewanie na podczerwień może zwrócić się w postaci niższych rachunków za energię w dłuższej perspektywie czasu.

Ile prądu zużywa grzejnik na podczerwień? Przyjmuje się, że realne zużycie energii elektrycznej wynosi w przypadku promienników podczerwieni około 3-7 zł za każdy metr kwadratowy pomieszczenia o standardowej wysokości. Oczywiście im wnętrze jest wyższe, tym także wyższa jest również cena ogrzewania. Ostateczny poziom zużycia prądu zależy również od jakości wybranego urządzenia, konstrukcji budynku, liczby mieszkańców oraz preferowanej temperatury.

Co wpływa na koszty za ogrzewaniae podczerwienią?

Dzienne, miesięczne czy nawet roczne zużycie energii zależy między innymi od efektywności danego modelu promiennika. Na rynku są dostępne modele, które zamieniają aż 90% energii w fale podczerwone, jak i te, które zamieniają jej jedynie 65%. Reszta ucieka jako strata, gdyż jest emitowana jako światło widzialne, które nie rozgrzewa ani wnętrza, ani obiektów. Mocny promiennik podczerwieni przemysłowy zapewnia zdecydowanie najlepsze wyniki, zachęcamy jednak, aby sprawdzić zużycie prądu koniecznie przed zakupem. Zawsze zapoznaj się z danymi technicznymi wybranego urządzenia.

Chcesz kupić grzejnik na podczerwień? Zużycie prądu dostosuj jak najdokładniej do wymagań swojego obiektu, pamiętając, że powinien zapewniać około 50 W mocy na każdy 1 m2 powierzchni poddanej ogrzewaniu. W ten sposób można dość precyzyjnie obliczyć, jak kosztowne będzie ogrzewanie podczerwienią w ciągu jednej godziny przy pełnej mocy grzania.

Rodzaje urządzeń grzewczych na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień można z łatwością dostosować do specyficznych potrzeb i charakterystyki pomieszczeń.

  • Promienniki są popularne w przestrzeniach komercyjnych, gdzie ważna jest precyzyjna kontrola ciepła w konkretnych obszarach.
  • Panele grzewcze są doskonałym wyborem do domowych zastosowań, montowane na ścianach lub sufitach, pozwalając na oszczędne i efektywne nagrzewanie przestrzeni.
  • Folie i maty grzewcze znajdują zastosowanie w podłogach oraz innych obszarach wymagających punktowego ogrzewania.

Odpowiedni wybór zapewni równomierny rozkład temperatury w danym pomieszczeniu, w którym zapewni przyjemne ciepło, jak i zagwarantuje znacznie mniejsze straty ciepła.

FAQ:

1. Jakie są główne zalety ogrzewania na podczerwień w porównaniu z tradycyjnymi metodami grzewczymi?

Ogrzewanie na podczerwień, dzięki bezpośredniemu oddziaływaniu na obiekty i powierzchnie, eliminuje problemy związane z unoszeniem się ciepłego powietrza i zimnymi strefami. Dodatkowo jest znacznie bardziej efektywne w wykorzystaniu energii elektrycznej, co może przekładać się na obniżenie rachunków za prąd.

2. Czy ogrzewanie na podczerwień jest odpowiednie do każdego typu pomieszczenia?

Ogrzewanie na podczerwień może być z powodzeniem stosowane w różnych typach pomieszczeń, zarówno w domach mieszkalnych, jak i w obiektach komercyjnych.

3. Grzejnik na podczerwień – ile pobiera prądu?

Pobór prądu przez urządzenie zależy głównie od jego mocy. Dla przykładu instalacja o mocy 2 kWh pobierze w ciągu godziny 2 kW energii. Cena 1 kW wynosi u większości dostawców w sezonie grzewczym około 1,50 zł. To przekłada się na godzinowy koszt ogrzewania pełną mocą wynoszący około 3,00 zł.

wróć