Piszą o nas...

Szanowni Państwo,

Zapraszamy serdecznie do lektury Poradnika Budowlanego na stronie: http://poradnikbudowlany.eu/klimatyzacja-ewaporacyjna-lepsza-tradycyjnej/

Klimatyzacja ewaporacyjna lepsza od tradycyjnej

 

 | 17.05.2016 | Artykuł promocyjny

Porównanie klimatyzacji ewaporacyjnej z klimatyzacją freonową

Porównanie klimatyzacji ewaporacyjnej z klimatyzacją freonową


Firma Hitexa, to polska firma z siedzibą w Rzeszowie – mówi Urszula Sitko-Zawiślak, dyrektor zarządzająca w Hitexa Sp. z o.o. – Od lat pracujemy w branży związanej z klimatyzacją, ale wciąż szukamy nowych i lepszych rozwiązań. Obecnie zajmujemy się produkcją i sprzedażą innowacyjnej klimatyzacji ewaporacyjnej i wentylacji przemysłowej, jak również systemów chłodzenia z paneli celulozowych. Klimatyzatory te chłodzą powietrze, ale na zupełnie innych zasadach, niż powszechnie nam znane klimatyzatory freonowe.

Systemy klimatyzacji ewaporacyjnej oferowane przez firmę Hitexa mają korzenie sięgające czasów rzymskich. Nasi przodkowie stosowali bardzo ekologiczne metody chłodzenia – poprzez moczenie tkanin chłodzonych przez wiatr, bądź rozpryskiwanie wody w świeżym strumieniu powietrza. Dziś nazywamy to chłodzeniem wyparnym i jest ono jednym z najefektywniejszych systemów tylko urządzenie jest bardziej skomplikowane. – Przykładem może być urządzenie z serii Viscount, nasz sztandarowy produkt – mówi Urszula Sitko–Zawiślak. – To sześcian, w którym cztery ściany zabudowane są panelem celulozowym. Na dnie znajduje się zbiornik na wodę, a sercem tego urządzenia jest wentylator.

Jak działa klimatyzacja ewaporacyjna?

System klimatyzacji ewaporacyjnej działa na zasadzie adiabatycznej przemiany parametrów powietrza i w 100 proc. wykorzystuje naturalne zjawiska występujące w przyrodzie – tłumaczy przedstawicielka firmy Hitexa. – Celulozowe panele chłodzące obmywane są wodą, a gorące i suche powietrze zaciągane jest do klimatyzatora przez wentylator. Następnie przechodzi ono przez mokry panel, oddając swoje ciepło wodzie, która odparowuje i ochładza tym samym powietrze. Dzięki tej technologii powietrze wdmuchiwane przez klimatyzator jest świeże i schłodzone, orzeźwiające jak morska bryza.

Bardzo ważnym aspektem przy użytkowaniu klimatyzacji ewaporacyjnej jest odpowiednia wentylacja wyciągowa w klimatyzowanym pomieszczeniu. Aby nie doprowadzić do nadmiernego wzrostu wilgotności, powinniśmy otwierać okna, drzwi lub używać wentylacji mechanicznej. Warto zaznaczyć, że otwarte pomieszczenie nie zmniejsza efektywności tego urządzenia, co odróżnia je od klimatyzatorów freonowych.

Porównanie klimatyzacji ewaporacyjnej z klimatyzacją freonową

Zastosowanie klimatyzatorów ewaporacyjnych

– Nasze urządzenia są świetną alternatywą dla powszechnie znanej klimatyzacji freonowej, przede wszystkim w pomieszczeniach o dużej kubaturze, z dużymi zyskami ciepła lub gdzie większa wilgotność jest wręcz potrzebna. Są to m.in. hale przemysłowe i magazynowe, piekarnie i cukiernie, sklepy i hale ogrodnicze, a także pomieszczenia inwentarskie np. fermy drobiu – wymienia dyrektor zarządzająca w firmie Hitexa. – W przypadku zwykłej klimatyzacji freonowej musielibyśmy zainstalować potężne centrale chłodzące, które kosztują setki tysięcy złotych, a ponadto zużywają ogromne ilości energii. Nasze urządzenia nie tylko chłodzą, ale także wentylują, zużywając przy tym niewielką ilość energii elektrycznej i wody.

– Idealnym przykładem zastosowania naszych produktów jest hala produkcyjna tworzyw sztucznych – tłumaczy Urszula Sitko – Zawiślak. – Ze względu na panującą tam wysoką temperaturę, często sięgającą 40-50 stopni, maszyny produkcyjne przegrzewały się i przerywano produkcję. Folia z powodu zbyt niskiej wilgotności sklejała się, co uniemożliwiało dalszą produkcję. W tym wypadku zarówno obniżenie temperatury jak i nawilżenie powietrza, było konieczne. Nasze urządzenia zmniejszają również elektryczność statyczną, która przy zbyt suchym powietrzu, może prowadzić do wyładowań, a dalej do samozapłonu atmosfer wybuchowych. Często klimatyzatory ewaporacyjne są jedynym rozwiązaniem, zwłaszcza w miejscach, które muszą być stale wietrzone.

Klimatyzatory ewaporacyjne to urządzenia, które cieszą się coraz większą popularnością. Są one ekologicznym sposobem zapewnienia przyjemnego chłodu w upalne letnie dni oraz wentylowania pomieszczeń. Klimatyzacja ewaporacyjna nie sprawia, że powietrze staje się „ciężkie”, wręcz przeciwnie – jest wyjątkowo orzeźwiające! Klimatyzator Hitexa pozwala na oczyszczenie, odświeżenie i ochłodzenie powietrza, co staje się odczuwalne szybko i intensywnie.

Tekst powstał we współpracy z firmą Hitexa Sp. z o.o., mieszczącej się w GALERII WNĘTRZ DEXA, RZESZÓW, AL. ARMII KRAJOWEJ 4a, www.dexa-rzeszow.pl

 

 

wróć