• Aktualności
  • Różnice między wentylatorami osiowymi a promieniowymi

Różnice między wentylatorami osiowymi a promieniowymi

Wentylatory osiowe oraz wentylatory promieniowe to urządzenia mechaniczne wyposażone w zespół wirujących łopatek, które mają nadać bieg masom powietrza lub gazom. Na tym jednak ich podobieństwa się kończą. Różnice wynikające z budowy wirnika i sposobu nadawania ruchu sprawiają, że stosowane są w zupełnie różnych aplikacjach. Wentylator promieniowy a osiowy – poznaj ich charakterystykę.

Wentylator promieniowy a osiowy – ogólna charakterystyka

Wentylatory to urządzenia szeroko rozpowszechnione w przemyśle. Służą do transportowania gazów i wyznaczania prawidłowego kierunku przepływu powietrza, np. w obrębie kanału wentylacyjnego, w ścianie lub w dachu. Poszczególne modele różnią się konkretnymi cechami, które definiują ich przydatność w konkretnej dziedzinie pracy lub otoczeniu. System wentylacji przemysłowej jest narażony na przyspieszone zużycie wszystkich elementów wchodzących w jego skład, dlatego dobór odpowiedniego urządzenia jest kluczowym etapem planowania układu wentylowania.

Wentylatory różnią się między sobą nie tylko budową wirnika, ale również parametrami technicznymi. Wyróżnia je maksymalna liczba obrotów, poziom hałasu generowanego przez urządzenie oraz zużycie prądu wynikające z ciągłej lub okresowej (cyklicznej) eksploatacji. Niesprzyjające warunki pracy zmusiły ich producentów do stosowania wyłącznie sprawdzonych i odpornych materiałów. W większości przypadków są wykonane z tworzywa sztucznego, które cechuje się korzystną relacją wytrzymałości do wagi i kosztów produkcji. Śmigła, czyli elementy nadające prawidłowy bieg gazu, są już z reguły wykonane ze stali nierdzewnej, a piasty i koła pasowe z aluminium.

Najbardziej efektywne i wydajne wentylatory mogą tłoczyć nawet do niespełna 70.000 m3 powietrza w ciągu godziny, zużywając przy tym marginalną (jak na wysoką moc) ilość prądu elektrycznego. W wykorzystaniu gotowych rozwiązań proponowanych przez producentów pomaga także niski hałas generowany przez urządzenie, jak i możliwość pracy w praktycznie wszystkich warunkach przemysłowych.

Czym są wentylatory osiowe?

Na rynku wyróżniamy wentylatory osiowe stosowane w wielu przemysłowych instalacjach, w tym do przewodów okrągłych. Ich charakterystyczną cechą jest przede wszystkim równoległy kierunek zasysania oraz odprowadzania powietrza. Budowa tych urządzeń jest dość prosta i doskonale znana między innymi z komputerów osobistych i sprzętów AGD, a ich istotną zaletą jest niewielka grubość. Dzięki temu można je z łatwością umieścić w ciasnych przestrzeniach.

Wentylatory osiowe – zalety, wady i budowa

Wentylatory osiowe służą do transportu powietrza i innych gazów, lecz przy niskim sprężeniu (ciśnieniu). W efekcie najczęściej montowane modele generują duże wydatki powietrza i podmuch, lecz bez konkretnego punktu skupienia i sprężu. Niski opór przepływającego powietrza powoduje, że urządzenia te sprawdzą się najlepiej w przypadku wentylacji ogólnej hal przemysłowych, gdzie stawia się na efektywne tłoczenie powietrza bez jego ukierunkowania, np. na odległość kilku metrów.

Wentylatory osiowe i ich szczególne cechy

Ciekawą alternatywę standardowych urządzeń stanowią wentylatory osiowe przeciwbieżne, wyposażone w dwa wirniki obracające się w trakcie pracy w przeciwnych kierunkach. Urządzenia te mają osobne silniki zamknięte w jednej, kompletnej i monolitycznej obudowie, a ich podstawową cechą jest znacznie wyższe ciśnienie medium w kierunku wydmuchu. Wentylatory kanałowe osiowe mogą być montowane na sufitach oraz na ścianach w pozycji pionowej lub poziomej.

Standardowe wentylatory osiowe przez niski spręż i zarazem także wysoki wydatek gazu mogą pełnić funkcję elementu wykonawczego w wentylacji ogólnej hal przemysłowych. Do rozdmuchania powietrza po wybranym obszarze wystarczy nawet niewielka prędkość obrotowa wirnika. Budowa jednocześnie obniża poziom hałasu generowanego przez urządzenie w znacznym stopniu i sprawia, że w pomieszczeniu panują komfortowe warunki akustyczne.

Silnik został umieszczony w centralnej części urządzenia, przez co koliduje ze strumieniem przepływającego gazu. Z tego względu wentylatorów osiowych nie powinno się stosować w przypadku tłoczenia powietrza ogrzanego lub szczególnie zanieczyszczonego, a wyłącznie w umiarkowanej temperaturze. Czynniki te mogą w efekcie wpływać na powstawanie awarii wskutek przegrzania urządzenia w zakładach produkcyjnych.

Czym są i jak działają wentylatory promieniowe?

Wentylatory promieniowe to drugi rodzaj wentylatorów kanałowych. Modele te również służą do transportu powietrza, jednak stanowią niezwykle wydajną alternatywę wentylatorów osiowych ściennych. Akcesoria te różnią się od powyższych przede wszystkim kierunkiem zasysania i wydmuchu – prostopadle do osi obrotu śmigła. Urządzenie to działa w zupełnie odmienny sposób w przewodach wentylacyjnych, mianowicie powietrze lub inne medium jest tłoczone na zewnątrz w kierunku wylotowym za pomocą siły odśrodkowej.

Najważniejsze cechy wentylatorów promieniowych

Wentylatory promieniowe cechują się przede wszystkim znacznie wyższym ciśnieniem gazu w kierunku wylotowym, dzięki czemu doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymaga się wyższego sprężu medium. W efekcie można je wykorzystać w najbardziej rozbudowanych, rozgałęzionych instalacjach wentylacyjnych, sięgających długości kilkunastu metrów i więcej, gdzie straty ciśnienia są zdecydowanie największe. Oczywiście takie wentylatory kanałowe są nieco droższe niż standardowe osiowe. Wyższa inwestycja oznacza jednak także większą wydajność.

Wentylatory promieniowe charakteryzują się wysokosprawną budową, dość skomplikowaną konstrukcją, a w trakcie intensywnej pracy zużywają niewiele energii elektrycznej. Są najczęściej montowane wszędzie tam, gdzie wymaga się wysokiego ciśnienia roboczego i możliwości stałej pracy bez zakłóceń spowodowanych niewystarczającą wydajnością.

Promieniowe wentylatory ścienne czy sufitowe mają jedną dość poważną wadę, która może uniemożliwiać ich zastosowanie w pomieszczeniach czułych na poziom natężenia dźwięku. Są nieco głośniejsze niż osiowe, lecz nadrabiają bardzo dużą efektywnością.

Wentylatory osiowe i promieniowe – różnice

Różnice pomiędzy wirnikiem promieniowym a osiowym wynikają w głównej mierze z budowy obu tych urządzeń. Zupełnie inne rozwiązania konstrukcyjne sprawiają, że wybór odpowiedniego bywa dość trudny. Wentylatory osiowe i promieniowe służą do tłoczenia powietrza, jednak ich moc oraz inne parametry użytkowe całkowicie zmieniają ich zastosowanie. Dla przykładu modele wyposażone w promieniową budowę wirnika warto zastosować w przypadku dużych hal, wielkopowierzchniowych sklepów i najbardziej zaawansowanych systemów wentylacji przemysłowej. Zapewniają odpowiednio wysoką moc do długich i skomplikowanych kanałów okrągłych oraz prostokątnych i odpowiedni kierunek przepływu powietrza nawet w przypadku instalacji generujących wysoki opór.

Z kolei promieniowe wentylatory osiowe warto wykorzystać do wentylacji małych pomieszczeń o niewielkich wymaganiach względem intensywności pracy tych urządzeń. Sprawdzą się znakomicie w domach, biurach i innych pomieszczeniach firmowych, gdzie liczy się również niski poziom hałasu generowanego przez urządzenie.

Wentylator promieniowy a osiowy – na co jeszcze zwrócić uwagę? W wyborze wentylatorów osiowych oraz promieniowych warto uwzględnić również parametry użytkowe głęboko zapisane w specyfikacji technicznej. Wszystkie mogą się okazać bardzo istotne w kwestii ich wydajności, gdyż zarówno skomplikowane, jak i proste systemy wentylacji, mogą stawiać bardzo wygórowane wymagania konkretnym urządzeniom. Na szczęście duża różnorodność produktów dostępnych na rynku sprawia, że ze znalezieniem odpowiedniego wariantu można sobie z łatwością poradzić. Wystarczy odwiedzić sklep HITEXA i złożyć zamówienie na jeden z oferowanych modeli.

FAQ:

  • Wentylator osiowy a promieniowy – jakie są różnice?

Na rynku przemysłowym wyróżniamy wentylatory osiowe oraz promieniowe. Oba warianty różnią się przede wszystkim parametrami użytkowymi. Modele osiowe są cichsze, tańsze, lecz także mniej wydajne, a promieniowe – wydajniejsze, trwalsze i nieco głośniejsze.

  • Wentylatory osiowe i promieniowe – jakie są ich zastosowania w przemyśle?

Wentylatory kanałowe osiowe i promieniowe różnią się między sobą wieloma istotnymi parametrami użytkowymi, a także zastosowaniem. Promieniową budowę wirnika warto zastosować w przypadku dużych hal i skomplikowanych systemów wentylacji, a osiowe w wentylacjach o niskich wymogach względem ciśnienia generowanego przez wentylator.

  • Wentylator osiowy czy promieniowy – czym się kierować podczas wyboru?

Wentylator osiowy i promieniowy to urządzenia, które realizują taką samą pracę, gdyż tłoczą powietrze pod odpowiednim ciśnieniem, jednak w zupełnie inny sposób. Podczas wyboru warto kierować się parametrami wybranego modelu, jego wielkością, poborem prądu, wydajnością czy efektywnością tłoczenia powietrza.

wróć