WENTYLACJA HAL PRODUKCYJNYCH
Prawidłowa wentylacja hal produkcyjnych to podstawa i doskonale zdaje sobie z tego sprawę coraz więcej przedsiębiorców, dla których liczy się wysoka wydajność pracy oraz jej bezpieczeństwo. Powietrze znajdujące się w hali przemysłowej ma wpływ na wszystko – od zagadnień związanych z komfortem operatorów, aż na efektywności pracy urządzeń kończąc. W branży wentylacji stosowanej w firmowych pomieszczeniach znajduje się wiele urządzeń. Mimo ich pozornie takiej samej funkcjonalności różnią się wydajnością i kosztami eksploatacji.
Chłodzenie hali przemysłowej – ogólne założenia
Warto zacząć od tego, że powietrze zarówno w halach produkcyjnych, jak i mniejszych czy większych przedsiębiorstwach, powinno być jak najczystsze. Aby tak się stało, należy wybrać wentylację mechaniczną dostosowaną do potrzeb konkretnego zakładu oraz specyfiki jego pracy, w tym liczby zatrudnionych czy najczęściej wykorzystywanych urządzeń. Wybór niestety jest bardzo trudny, dlatego w halach produkcyjnych stosuje się wyłącznie wyselekcjonowane instalacje dostosowane do danego obiektu. Znaczenie mają nawet tak z pozoru nieistotne parametry obliczeniowe powietrza wewnętrznego, jak np. poziom nasłonecznienia budynku, a nawet osobiste oczekiwania pracowników. Zatem warto zadbać o najdrobniejsze szczegóły, a w razie problemów lub wątpliwości skorzystać z pomocy specjalistów zatrudnionych w naszej firmie.
Wentylacja mechaniczna może:
- chronić zdrowie pracowników, szczególnie w przypadku zapylonych przestrzeni;
- poprawić wydajność i efektywność ich pracy, gdy osoby pracujące w zakładzie narzekają na słabe warunki;
- zmniejszyć ryzyko popełnienia błędów na skutek niekomfortowych warunków, które bywają bardzo kosztowne z punktu widzenia przedsiębiorcy;
- poprawić warunki pracy urządzeń pneumatycznych, które ze względu na wysoki poziom skomplikowania bywają bardzo kosztowne, a tym samym także awaryjne;
- wpłynąć na bezpieczeństwo całej hali produkcyjnej.
Zanieczyszczone powietrze toksynami, pyłem lub bardzo irytującymi zapachami może prowadzić do wielu niebezpiecznych następstw, na czele ze zdrowotnymi. Wielu pracowników przekonało się na swoim własnym przykładzie, że niewystarczająca czystość powietrza może prowadzić do rozwoju schorzeń od strony układu oddechowego. Dla zatrudnionych osób oznacza to obawy o własne zdrowie i pogorszone samopoczucie, a dla pracodawcy koszty wynikające ze zwolnień lekarskich.
Bardzo istotne jest także to, że w halach magazynowych panuje z reguły dość wysoka temperatura. Łącząc ją z dużą ilością generowanego pyłu, możemy otrzymać łatwopalną mieszankę, która stanowi duże zagrożenie pożarowe w każdym przedsiębiorstwie. To ogromny kłopot, z którym borykają się przedsiębiorcy z przeróżnych branż, szczególnie tych, w których zachodzi ponadprzeciętne ryzyko zapłonu. Co w takiej sytuacji? Wybierając konkretne urządzenie, warto kierować się bezpieczeństwem zakładu oraz pracujących w nim osób.
Wentylacja hali przemysłowej – szczegóły
Przyjęło się, że wtłaczanie nowego powietrza z jednoczesnym pozbywaniem się powietrza zużytego może generować bardzo wysokie koszty. Obecnie jest zupełnie inaczej, o czym warto się przekonać. Nowoczesne urządzenia przeznaczone do wentylacji pomieszczeń pobierają coraz mniej prądu elektrycznego przy zachowaniu odpowiedniej wydajności. Zmniejsza się również zakres i częstotliwość zabiegów konserwacyjnych, a wydłuża czas, pomiędzy różnymi usterkami wynikającymi ze standardowej eksploatacji.
Bardzo dużą popularnością cieszą się obecnie klimatyzatory ewaporacyjne, które skutecznie oczyszczają powietrze z większości zanieczyszczeń oraz je schładzają. W ich budowie znajdziemy między innymi silnik oraz zraszacze i najważniejszy element będący pewnego rodzaju wymiennikiem ciepła – panele celulozowe. Ciepłe powietrze przepływając przez nasączony wodą panel celulozowy ochładza się i jednocześnie nawilża. Zasada działania klimatyzatora ewaporacyjnego sprowadza się do podstawowej przemiany powietrza w termodynamice czyli przemiany adiabatycznej.
Wentylacja pomieszczeń magazynowych – najważniejsze zalety
Chłodzenie hali przemysłowej może mieć różne wymagania, zależnie od rodzaju i specyfiki konkretnej branży. Dla przykładu przy produkcji wyrobów włókienniczych powietrze powinno zostać wymienione całkowicie nawet 6-krotnie w ciągu jednej godziny. Oznacza to, że urządzenie wykorzystywane do tego typu pracy powinno być wysoce wydajne i bezawaryjne. Usterka może spowodować przestój. Jeśli przedsiębiorca nie zauważy jej w porę, to może narazić się na spore koszty wynikające np. z uszkodzenia całej partii produkcyjnej.
Oczywiście nie wszystkie branże mają tak rygorystyczne wymogi względem oczyszczania i wymiany powietrza. W niektórych firmach czyste powietrze służy głównie pracownikom, chroniąc ich przed pracą w niekorzystnych lub niekomfortowych warunkach.
Jak działa system wentylacji w halach produkcyjnych?
Klimatyzatory ewaporacyjne są uznawane przez właścicieli przeróżnych firm produkcyjnych jak i magazynowych za najlepsze rozwiązanie do tego typu pomieszczeń. Zainstalowanie w nich tradycyjnej klimatyzacji jest bardzo nieopłacalne z ekonomicznego punktu widzenia – nowoczesne urządzenia ewaporacyjne zużywają nawet o 80% mniej energii elektrycznej w trakcie pracy. Minimalizacja kosztów bieżących jest bardzo istotnym zagadnieniem dla każdego przedsiębiorcy.
Adiabatyczna wentylacja hali produkcyjnej ma także inną zaletę – znakomite parametry użytkowe. Urządzenia te są w zasadzie bezobsługowe i działają w sposób całkowicie zautomatyzowany. Nocą, dzięki funkcji free-cooling, mogą do pomieszczeń wtłaczać powietrze z zewnątrz, jeśli jest chłodniejsze niż to znajdujące się w środku. To sposób na oszczędności, lecz także na zachowanie satysfakcjonujących warunków we wnętrzu.
Wentylacja hali produkcyjnej – czy warto?
Zdecydowanie tak! Wentylacja nawiewna oparta o klimatyzatory ewaporacyjne ma podstawowy i decydujący wpływ na warunki panujące w danym pomieszczeniu, hali lub całym zakładzie produkcyjnym. Czyste i świeże, dobrze natlenowane powietrze poprawia nastroje panujące wśród pracowników i zmniejsza ryzyko uszkodzenia kosztownych urządzeń i całych linii.
Wszystkie urządzenia można stosować w miejscach stałego przebywania osób, lecz wybór odpowiedniego wariantu warto zlecić profesjonalistom. W firmie HITEXA pracują wyłącznie najlepsi specjaliści i fachowcy, dla których kwestia chłodzenia i wentylacji hal produkcyjnych jest podstawą działalności. Chętnie pomożemy w wyborze i odpowiemy na wszystkie pytania natury technicznej. Zaproponujemy profesjonalne rozwiązania zarówno w przypadku małych hal, jak i największych przedsiębiorstw. Zaoferujemy wyłącznie urządzenia, które będą mogły zostać wykorzystane w konkretnej firmie – bez generowania dodatkowych kosztów inwestycyjnych. Równomierne rozprowadzenie powietrza to podstawa, dlatego też posiadamy w ofercie efektywną i wydajną dystrybucję powietrza poprzez perforowane kanały tekstylne.
Naszą firmę wybierają przedsiębiorcy, którzy za pomocą wentylacji ogólnej w halach przemysłowych chcą osiągnąć dobre warunki pracy dla swoich pracowników i zmniejszyć ryzyko awarii różnych urządzeń. Zapraszamy do współpracy – gwarantujemy atrakcyjne warunki, pełen profesjonalizm i terminowość. W razie dodatkowych pytań pozostajemy do dyspozycji.