WENTYLACJA W PRODUKCJI ZWIERZĘCEJ

Odpowiedni system wentylacyjny w oborze czy innych obiektach inwentarskich ma ogromny wpływ na efektywność procesu produkcji zwierzęcej. Oprócz podstawowej funkcji dostarczania świeżego powietrza taka instalacja powinna również równomiernie je rozprowadzać bez powodowania przeciągów oraz regulować temperaturę. Bardzo ważne jest ponadto usuwanie nieprzyjemnego zapachu i niebezpiecznych gazów – ten oraz wyżej wymienione warunki spełniają urządzenia wentylacyjne HITEXA.

Wentylacja chlewni

System, który zapewnia właściwe chłodzenie i wentylację chlewni przy jednoczesnym utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia powietrza, jest niezbędny, aby zwiększyć współczynnik konwersji paszy. Tylko wtedy, gdy temperatura, wilgotność i liczba wymian powietrza w danej jednostce czasu są pod stałą kontrolą, mieszczą się w granicach norm, poprawiają dobrostan zwierząt, a więc umożliwiają zmaksymalizowanie wydajności produkcji.

Wentylacja chlewni pozwala zachować optymalną temperaturę oraz odpowiednią ilość gazów i mikroorganizmów znajdujących się w powietrzu. Każdy obiekt inwentarski, w którym prowadzona jest hodowla trzody chlewnej, powinien być wyposażony w solidny system wentylacyjny.

Nasze produkty, których przeznaczeniem jest wentylacja chlewni oraz chłodzenie chlewni i obiektów inwentarskich dla trzody chlewnej (prosięta, warchlaki, tuczniki i lochy) wykonane są z tworzyw odpornych na korozję oraz działanie szkodliwych gazów. Urządzenia HITEXA do montażu ściennego sprawiają, że budowa kominów wentylacyjnych do chlewni jest zbędna.

Nieprawidłowa wentylacja chlewni może przyczyniać się do wielu chorób, podrażnień dróg oddechowych zwierząt, upośledzenia ich procesów fizjologicznych, a nawet podtruć spowodowanych zbyt dużym stężeniem amoniaku. Należy przy tym pamiętać, że wentylacja chlewni powinna być na innym poziomie zimą, a na innym latem. Parametry takie jak temperatura i wilgotność powietrza oraz ilość odprowadzanego dwutlenku węgla powinny być dostosowane do liczby zwierząt. Wentylatory do chlewni HITEXA świetnie sprawdzają się o każdej porze roku.

Wentylacja obory

Właściwa wentylacja obory i chłodzenie jej w hodowli krów mlecznych jest kluczowym czynnikiem w celu zwiększenia współczynnika konwersji paszy. Udowodniono, że krowy mleczne bytujące w odpowiednich warunkach klimatycznych rzadziej zapadają na choroby i produkują więcej mleka, łatwiej się zacielają, mają także wolniejsze oddechy.

Wentylacja obory oraz chłodzenie, zapewniające odpowiednie warunki klimatyczne, pozwalają uniknąć stresu cieplnego zwierząt i w ten sposób zwiększyć ogólny wynik produkcyjny gospodarstwa. Pośrednio zastosowanie nowoczesnych rozwiązań pozwala więc zmaksymalizować zwrot inwestycji.

Z drugiej strony jeśli warunki mikroklimatyczne w pomieszczeniach produkcyjnych nie spełniają odpowiednich norm i brakuje prawidłowych ilości powietrza, ponieważ komin wentylacyjny do obory nie pracuje poprawnie, spowoduje to wydłużenie czasu produkcji oraz jej zmniejszenie lub nawet utratę pogłowia.

Jak działa wentylator do obory?

Prawidłowa wentylacja obory polega na odprowadzaniu zanieczyszczonego powietrza zawierającego duże ilości gazów, takich jak dwutlenek węgla, siarkowodór czy amoniak. Zbyt duże ich stężenie jest szkodliwe dla zwierząt i może wywoływać choroby oraz zatrucia. Aby zadbać o odpowiedni mikroklimat i zapewnić zwierzętom optymalny rozwój, należy zastosować nowoczesne, sprawdzone systemy wentylacyjne przeznaczone do budynków inwentarskich. Wentylacja obory reguluje wilgotność i temperaturę powietrza, a także eliminuje szkodliwe drobnoustroje oraz gazy, tym samym zapobiegając problemom zdrowotnym zwierząt.

Urządzenia HITEXA nawet w bardzo gorące dni są w stanie umożliwić wymagane chłodzenie. Prezentowane rozwiązania do wentylacji obory nawet przy minimalnych nakładach maksymalizują zwrot inwestycji dla hodowców w ekologiczny sposób. Klienci doceniają nasze wsparcie zarówno w doradztwie w procesie sprzedaży oraz w działaniach posprzedażowych, w tym organizacji transportu i dostawy części zamiennych.

Wentylacja kurnika

Przemysłowe wentylatory do chlewni sprawdzają się równie dobrze w innych obiektach inwentarskich. Oferujemy szeroką gamę produktów wykorzystywanych w procesach takich jak wentylacja kurnika i chłodzenie go z zastosowaniem naturalnego procesu odparowania wody. Warunki klimatyczne wewnątrz kurnika mają bezpośredni wpływ na wydajność produkcyjną a prawidłowe chłodzenie, nawilżanie oraz wentylacja kurnika wewnątrz są kluczem do poprawy współczynnika konwersji pasz w każdej hodowli.

Wentylacja w oborze czy kurniku a współczynnik konwersji paszy

Współczynnik konwersji paszy to jednostka karmy, którą zwierzę musi spożyć, aby została przekształcona w 1 jednostkę produkcyjną (masa mięsa lub liczba jaj). Oznacza to, że im większy współczynnik konwersji paszy, tym szybszy zwrot inwestycji dla rolnika.

Zarówno dla brojlerów, jak i niosek współczynnik konwersji paszy można zwiększyć, zapewniając właściwą wentylację oraz odpowiedni poziom nawilżenia powietrza. Dzięki nim stosowane w wielu gospodarstwach przerwy produkcyjne w najcieplejszych okresach lata są niepotrzebne. Wentylacja kurnika ma bowiem kluczowe znaczenie dla zdrowia i prawidłowego rozwoju zwierząt hodowlanych. Poprawnie użytkowane wentylatory do obory czy kurnika pozwalają uniknąć chorób, a także usunąć nadmiar niebezpiecznych gazów.

Urządzenia HITEXA utrzymują mikroklimat kurnika na optymalnym poziomie

Warunki atmosferyczne na zewnątrz pomieszczeń są zmienne, ale warunki w pomieszczeniach produkcyjnych muszą być optymalne dla poszczególnych grup zwierząt. Inaczej występuje ryzyko zmniejszenia produkcji, a w ostateczności – utraty pogłowia.

Utrzymywanie stałych parametrów wewnątrz kurnika jest możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnego 6-łopatkowego wentylatora przemysłowego HITEXA, który przetłacza duże ilości powietrza przy niskim poziomie hałasu i małym ciśnieniu. Specjalnie do zastosowań w przemyśle drobiarskim przygotowaliśmy wentylatory z zabudową, która ogranicza przenikanie światła dziennego do wnętrza kurnika. Wentylatory osiowe HITEXA można zintegrować ze sterownikami mikroklimatu.

Wiemy, jak niebezpieczny jest stres cieplny zwierząt, występujący przy nieodpowiednich warunkach w obiektach inwentarskich. Nasze urządzenia do wentylacji chlewni czy kurników zostały zaprojektowane i wyprodukowane tak, aby w ekonomiczny i ekologiczny sposób zapewnić dobrostan zwierzętom.

Oferujemy szeroką gamę produktów, które umożliwiają chłodzenie oraz wentylację kurnika dla przemysłu drobiarskiego (dla brojlerów, niosek i hodowli zarodowych): w wielu wersjach, rozmiarach oraz mocach silników.